Ballina Koronavirusi Studimi shqetësues: Një në tetë persona që i mbijetojnë COVID-19, kanë shanse...

Studimi shqetësues: Një në tetë persona që i mbijetojnë COVID-19, kanë shanse për të V D E K U R pas 5 muajsh

Shumë “të mbijetuar” të koronavirusit kthehen në spital dhe rezultatet tregojnë se kanë  v d e k u r  brenda disa muajsh, tregon studimi i ri.

Një studim i kryer nga Universiteti i Leicester dhe Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) zbuloi se dikush që dilte  nga spitali kishte një shans që një në tre persona të ripranohej brenda pesë muajsh.

Ekipi gjithashtu zbuloi se kishte një në tetë shanse për të  v d e k u r  më vonë nga problemet shëndetësore të lidhura me Covid në spital.

Shifrat përfshijnë vetëm ata njerëz që trajtohen në spital për Covid-19 dhe jo të gjithë që kanë sëmundjen.

Gjithashtu, studiuesit panë pacientët gjatë valës së parë të pandemisë kur trajtimi ishte më pak efektiv.

WalesOnline raportoi se studimi ndoqi progresin e 47,780 njerëzve që dolën nga spitali pranverën e kaluar pasi kushtet e tyre u përmirësuan.

Ai zbuloi se 14,047 prej tyre u kthyen në spital brenda 140 ditësh dhe 5,877 prej tyre vdiqën më vonë vdekje të lidhura me Covid.

Ndërsa infeksioni i koronavirusit mund të zgjasë vetëm disa ditë, njerëzit raportojnë simptoma të sëmundjes disa muaj më pas.

Efektet afatgjata të koronavirusit mund të nënkuptojnë që pacientët zhvillojnë probleme të zemrës, si dhe diabet, gjendje të mëlçisë dhe veshkave.

Autori i studimit Kamlesh Khunti, profesor i diabetit të kujdesit parësor dhe ilaçeve vaskulare në Leicester, i tha Daily Telegraph se ky ishte “studimi më i madh i njerëzve të dalë nga spitali pasi u pranuan me Covid”.

Profesor Khunti tha: “Njerëzit duket se po shkojnë në shtëpi, duke marrë efekte afatgjata, duke u kthyer dhe duke vdekur. Ne shohim se gati 30 përqind janë ripranuar, dhe kjo është shumë njerëz. Numrat janë kaq të mëdhenj”.

Paralajmërimi i tij vjen pasi një studim nga Kina javën e kaluar zbuloi se simptomat e ‘gjatë Covid’ janë raportuar në një në 10 persona – me simptoma të dukshme tre ose gjashtë muaj pasi kishin kapur virusin.

Studimi i Leicester-it ende nuk është rishikuar nga kolegët dhe statistikat alarmante bazohen në të dhënat fillestare.

Por profesor Khunti tha se ishte i befasuar kur zbuloi se pacientët po ktheheshin në spital me një diagnozë të ndryshme dhe se shumë kishin zhvilluar komplikime të mëtejshme.

Ai shtoi: “Ne nuk e dimë nëse është për shkak se Covid shkatërroi qelizat beta që prodhojnë insulinë dhe ju merrni diabet të tipit 1, ose nëse kjo shkakton rezistencë ndaj insulinës, dhe ju zhvilloni tipin 2, por ne po shohim këto diagnoza të reja befasuese të diabetit”. Duke iu përgjigjur studimit, Christina Pagel, drejtoresha e njësisë kërkimore operacionale klinike në University College London, shkroi në Twitter: “Kjo është një punë kaq e rëndësishme. Covid ka të bëjë me shumë më tepër sesa vdekjen. Një barrë e konsiderueshme e sëmundjes afatgjatë pas shtrimit në spital për Covid”.