E hënë, 20 Shtator, 2021

Çfarë ndodh kur punoni nga krevati për një vit?!

Must Read

Për shumë njerëz, të punosh nga shtëpia do të thotë realisht të punosh nga krevati. Veshja dhe udhëtimi në një zyrë është zëvendësuar nga një rutinë mëngjesi shumë më e thjeshtuar dhe hapja e laptopit teksa rifuteni sërish nën batanije.

Një numër marramendës njerëzish po krijojnë dyqane në dyshekët e tyre; sipas një studimi të nëntorit 2020, 72% e 1.000 amerikanëve të anketuar thanë se kishin punuar në distancë nga shtrati i tyre gjatë pandemisë – një rritje prej 50% që nga fillimi i krizës. Një në 10 raportoi se kaloi “shumicën ose të gjithë javën e punës” – 24 deri në 40 orë ose më shumë – në shtrat.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për punëtorët e rinj; në Mbretërinë e Bashkuar, punëtorët e moshës 18 deri 34 vjeç kanë më pak të ngjarë të kenë një tavolinë dhe karrige të duhur dhe kanë dy herë më shumë gjasa të punojnë nga shtrati sesa punëtorët e moshuar.

Por nuk është vetëm për mungesën e një karrigeje të duhur – shumë thjesht e duan qetësinë dhe lehtësinë e shtratit. Në Instagram, hashtag #WorkFromBed, WFB tërheq mijëra fotografi, shumë prej të cilave shfaqin njerëz të buzëqeshur të mbledhur me pizhame me filxhanë kafe, ndoshta edhe mëngjes në një tabaka.

Por realiteti është se kthimi i shtratit tuaj në zyrën tuaj mund të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore, si psikologjike ashtu edhe fizike. Dhe edhe nëse nuk i vëreni ato tani, efektet anësore – ndoshta të përhershme – mund të shfaqen më vonë në jetë.

Makth ergonomik

Është e rëndësishme të pranojmë se puna nga shtëpia është një privilegj që nuk u jepet qindra miliona njerëzve. Plus, për disa punëtorë në distancë, hapësira për një vend pune të plotë thjesht nuk është në dispozicion, që do të thotë të punosh nga shtrati mund të jetë zgjedhja e tyre e vetme.

Për të tjerët, është opsioni më i lehtë dhe rruga e rezistencës më të vogël. (Në fund të fundit motivimi është një minimum i të gjitha kohërave gjatë pandemisë.) Njerëzit mund të kenë një tavolinë ose një tavolinë kuzhine për të vendosur kompjuterin e tyre – ata thjesht zgjedhin të mos e bëjnë.

Por ekspertët thonë se pavarësisht nëse puna nga shtrati është e shmangshme apo jo, këshilla ergonomike është e njëjtë: nuk është e mirë për trupin tuaj, prandaj është shumë e rëndësishme të ndryshoni qëndrimin tuaj dhe të mbështesni pjesë të ndryshme të trupit tuaj kudo që të jetë e mundur.

Qafa, shpina, ijët dhe më shumë janë të tendosura kur jeni në një sipërfaqe të butë që ju inkurajon të shtriheni dhe sheshoheni. “Asnjë prej tyre nuk është optimale”, thotë Susan Hallbeck, drejtoreshë e inxhinierisë së sistemit të kujdesit shëndetësor në Klinikën Mayo, një nga institucionet më të mëdha të kërkimit mjekësor në SHBA “Në të vërtetë ju nuk jeni të mbështetur në një mënyrë që është e favorshme për të punuar.”

Të rinjtë, thekson ajo, ka shumë të ngjarë të bëhen viktima të këtyre zakoneve të këqija, sepse ata mund të mos e ndiejnë tendosjen e tyre menjëherë. Por dhimbja do të shpërthejë gjatë rrugës. Dhe varësisht nga sa e keqe kanë qenë zakonet tuaja gjatë këtij viti, dëmi mund të jetë bërë tashmë. Kjo varet nga personi, por mund të jetë tepër vonë për të zhbërë problemet ergonomike që do të hasni kur të plakeni.

Këto sëmundje mund të përfshijnë dhimbje koke të thjeshta dhe gjithashtu mund të shtrihen në ngurtësi të përhershme në shpinë, artrit dhe atë që njihet si dhimbje cervikale e qafës – kjo është dhimbja në kocka, ligamente dhe muskuj në qafën tuaj të cilat mundësojnë lëvizjen. “Çdo gjë është më mirë sesa vazhdimi i zakonit të keq. Kurdoherë që mund të ndaloni, ndaloni ”, thotë Hallbeck.

Nëse duhet të vazhdoni të punoni nga shtrati, provoni të rikrijoni përvojën e të ulurit në një karrige të drejtë sa më shumë që të mundeni, dhe synoni për “sjellje neutrale” – domethënë, shmangni tendosjen në çdo pjesë të trupit tuaj.

Mbështillni një jastëk dhe ngjiteni poshtë shpinës për mbështetje mesit, vendosni jastëkët nën gjunjë, përpiquni të ndani ekranin nga tastiera (nëse jeni në gjendje) dhe vendosni ekranin në nivelin e syve ose më lart. Çfarëdo që të bëni, shmangni shtrirjen me bark pasi kjo ju lodh qafën dhe bërrylat.

‘Thyerja’ e trurit tuaj

Kur punoni nga shtrati për një vit, kjo jo vetëm që shkatërron trupin tuaj por dëmton gjithashtu edhe produktivitetin tuaj dhe zakonet e gjumit. “Si specialistë të gjumit, ne priremi të rekomandojmë që shtrati të jetë për gjumë, sëmundje dhe marrëdhënie intime. Kjo është gjithçka ”, thotë Rachel Salas, profesor i asociuar i neurologjisë dhe ekspert i gjumit në Universitetin Johns Hopkins në Maryland.

“Sa më shumë që shikoni TV në shtrat, luani video lojëra në shtrat dhe nuk flini në shtrat, truri juaj fillon të mësojë se çdo gjë mund të bëhet në shtrat duke filluar kështu ndërtimin e këtyre asocimeve të cilat më vonë do të evoluojnë në sjellje të kushtëzuara ”.

Kjo është ajo që ekspertët e quajnë ‘higjiena e gjumit ’- në thelb, praktika më e mirë pasi lidhet me të qenit në shtrat. Veshja e pizhameve gjatë natës është higjiena e mirë e gjumit sepse i tregon trupit tuaj se është koha të fillojë të ‘mbyllet’. Celulari ose dërgimi i postës elektronike në shtrat është higjiena e keqe e gjumit.

Pra, kur vendoseni në shtrat me laptopin, telefonin tuaj dhe të gjitha ekranet me dritë që kërkon puna juaj çdo ditë, truri dhe trupi juaj përfundimisht ndalojnë së asociuari shtratin me pushimin. Kjo është një arsye e madhe pse pandemia ka çuar në ‘koronasomni’, thotë Salas, duke iu referuar rritjes globale të pagjumësisë dhe çrregullimeve të gjumit që ka shoqëruar Covid-19.

“Ju me të vërtetë jeni duke e trajnuar trurin tuaj të jetë vigjilent duke e mësuar atë se këtu vijnë idetë tuaja dhe këtu është vendi i plotë e punës” kur ju qëndroni tërë kohës në shtrat, shton Salas. “Dhe kështu kur jeni duke u përpjekur të pushoni dhe të flini, truri juaj reagon: ‘ prisni një minutë, çfarë po bëjmë? Kjo është koha dhe vendi i punës ”.

Qëndrimi në shtrat për një vit, ose për ndonjë periudhë të zgjatur kohe, mund të çojë në pagjumësi, ose në diçka që quhet çrregullim i ritmit cirkad. Kjo është kur orët natyrore të trupave tanë, që na tregojnë se kur është koha për të fjetur, shfazohen në planin afatgjatë. Salas thotë se gjithashtu mund të përkeqësojë çështjet që nuk kanë të bëjnë me gjumin që mund të keni, si sindroma e këmbës së shqetësuar, në këtë rast pjesët e prekura të trupit kanë nevojë për pushim për të shmangur simptomat që lidhen me gjendjen.

Dhe netët e shqetësuara, dhimbja e trupit ose të dyja nënkuptojnë se në lidhje me punën, keni më pak të ngjarë të jeni produktiv, krijues ose i përqendruar, thonë ekspertët.

Një problem për të gjithë?

Çështja më e dëmshme, megjithatë, është se të gjitha këto probleme të mundshme mund të shfaqen te disa punëtorë të WFB, por jo te të tjerët. “Disa njerëz mund të mos ndjejnw asnjw nga kwto pasoja: ata mund të punojnë në shtrat, ata mund të flenë në shtrat”, thotë Salas. “Ata mund të bëjnë çfarë të duan në shtrat dhe kjo nuk ndikon negativisht në gjumin e tyre.”

Gjenetika, faktorët e mjedisit, sa të këqija janë zakonet dhe sa kohë i bëni ato, mosha juaj: të gjitha këto luajnë një rol nëse puna nga shtrati për një vit ose më gjatë do të jetë në të vërtetë e keqe për ju. “Nuk është një marrëdhënie dozë-përgjigje”, thotë Hallbeck.

Dhe megjithëse puna nga shtrati nuk mund të jetë domosdoshmërish diçka që mund ta ndryshoni – ose dëshironi të ndryshoni – është e rëndësishme të mbani në mend se trupi dhe truri juaj mund të mos i ndiejnë pasojat në këtë moment, por do ta bëjnë një ditë. “Ata nuk do ta ndiejnë atë tani,” thotë Hallbeck, veçanërisht për punëtorët më të rinj që WFB. “Por ndërsa plaken, ajo do të shfaqet.”

Mund të ndihet si një gjë tjetër ekstra për t’u shqetësuar në epokën Covid-19. Por nëse kjo periudhë na ka mësuar ndonjë gjë, është se, për sa i përket shëndetit, është më mirë të jesh i sigurt sesa të ndihesh keq. “Nëse nuk keni ndonjë nga efektet negative, shumë mirë”, thotë Salas. “Por ky nuk mund të jetë gjithmonë rasti.” (BBC)

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Kosova në situatë të vështirë Covid, rreth 600 pacientë gjenden të shtruar në spital

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid-19 të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme,...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img