E martë, 3 Gusht, 2021

Në Gjermani 22% e rasteve të reja me Covid janë nga varianti britanik

Must Read

22% e testeve pozitive të koronavirusit në Gjermani janë nga varianti britanik. Kështu tha të mërkurën Ministri i Shëndetësisë Jens Spann.

ministrigjithashtu tha se dy javë më parë shifra ishte në 6%, ndërsa, siç tha ai, sipas hulumtimit nga Laboratori Evropian i Biologjisë Molekulare në Heidelberg, ky variant është deri në 50% më ngjitës, ndërsa përkatësisht shkalla e vdekshmërisë gjithashtu duket të jetë e lartë.

Me rastin e të dhënave të reja, Ministri i Shëndetësisë shpjegoi se megjithëse numri i rasteve po zvogëlohet vazhdimisht, në funksion të vendimeve për të zbutur bllokimin, duhet të merret parasysh rreziku në rritje i variacioneve të koronavirusit. “Ne duhet të jemi të kujdesshëm që të mos rrezikojmë sukseset tona deri më tani,” tha ai.

Përpjekja për të kontrolluar pandeminë përfshin, siç tha ai, testet falas “të shpejta” të koronavirusit, të cilat do të jenë në dispozicion për të gjithë nga 1 marsi.

Ai siguroi se do të ketë një sasi të mjaftueshme të testeve, ndërsa theksoi se testet molekulare PCR mbeten “standardi i artë” dhe u bëri thirrje atyre që kanë simptoma që të testohen me to, edhe nëse i ka paraprirë një test pozitiv “i shpejtë”.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img