Ballina Bota Tronditet Japonia, tërmet me madhësi 7.1 të shkallës rihter! Autoritetet: Të tjerë...

Tronditet Japonia, tërmet me madhësi 7.1 të shkallës rihter! Autoritetet: Të tjerë tërmete do të vijnë (Video)

Një tërmet me madhësi 7.1 të shkallës rihter tronditi rajonin e Fukushimas në Japoninë pranë brigjeve të Japonisë Lindore të premten, tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Epiqendra e tërmetit ishte vendosur në brigjet e provincës së Fukushima, në një thellësi prej 60 kilometrash. Mësohet se më herët, nuk u dha paralajmërim për tsunami.

Duke ardhur pak më pak se një muaj para 10 vjetorit të asaj që njihet si tërmeti i Madh i Japonisë Lindore, tërmeti tronditi zonën më të madhe të Tokios për rreth 30 sekonda duke filluar nga ora 11:08 e mëngjesit. dhe u ndie fuqishëm në Fukushima dhe Sendai.

Asnjë dëm serioz nuk u raportua, por autoritetet paralajmëruan banorët që të përgatiteshin për tronditjet në ditët në vijim.

https://youtu.be/pcwyfre3vD4