Ballina Argëtim Covid nuk ndalon pushimet/ Si po përgatiten vendet për verën 2021

Covid nuk ndalon pushimet/ Si po përgatiten vendet për verën 2021

Edhe vera e 2021-shit ashtu si vera e një viti më parë nuk i shpëton dot pandemisë së Covid-19 dhe masave parandaluese kundrejt saj.

Të gjithë shtetet janë duke hartuar dhe studiuar strategji për një hapje të sezonit veror e për t`i dhënë në të njëjtën kohë një shtysë sektorit të turizmit, i cili duhet pohuar është një nga sektorët që e ka ndjerë më shumë këtë krize globale. Që nga pasaportat e vaksinimit, tek karantina në jaht e deri tek aplikacionet e ndryshme, do të shikojmë me detaje se cilat janë planet e shteteve të ndryshme.

Tajlanda ofron karantinim në jahte për turistët e ndryshëm, që do të zgjedhin vendin për turizëm. Shteti i Tajlandës, e ka hapur turizmin, por me gjysmë kapaciteti. Kështu nga 40-50 mijë vizitorë në ditë, ka përgjysmuar numrin e turistëve, por duke i ofruar atyre një mënyrë shumë tërheqëse. Mundësinë për të kryer karantinën e detyrueshme prej dy javësh të caktuar nga autoritetet shëndetësore tajlandeze, në bordin e një jahti. Qeveria sapo ka bërë të njohur këtë politikë, duke shpresuar se do të ketë një fitim prej 48 milionë euro, por kjo mbetet për t’u parë.

Spanja mund të aktivizojë pasaportën e vaksinimit që nga muaji maj. Ministri spanjoll i Turizmit Reyes Moralo ka thënë se nga maji mund të fillojë të qarkullojë pasaporta e vaksinimit, ndërkohë që njoftoi që pikërisht në maji fillon dhe Panairi Ndërkombëtar i Turizmit. Ai u shpreh gjithashtu se Spanja do të marrë në konsideratë dhe mundësinë e një “korridori të gjelbër” përsa i përket turistëve britanikë, në rast se nuk do arrihet një marrëveshje me shtetet e BE-së në lidhje me pasaportat e vaksinimit.

Kina ka lëshuar tashmë pasaportat e vaksinimit. Kjo gjë lejon të gjithë qytetarët kinezë të udhëtojnë në rast se janë të vaksinuar. Bëhet fjalë për një certificate digjitale e cila tregon statusin shëndetësor dhe atë të marrjes ose mosmarrjes së vaksinës. E gjithë kjo bëhet në kuadër të politikës të nxitjes së turizmit dhe rimëkëmbjes së ekonomisë. Megjithatë sipas burimeve zyrtare kjo pasaportë nuk është e detyrueshme.

Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar janë duke vlerësuar mundësitë e aprovimit të një pasaporte vaksinimi. Shtetet e Bashkimit Evropian janë duke punuar mbi vaksinën “green pass”e cila do t’i jepte mundësi qytetarëve evropianë të udhëtonin në vendet e rajonit, por dhe jashtë këtij bashkimi. Programi i ideuar dhe zbatuar nga Kina, u jep mundësinë të gjitha vendeve, që nëpërmjet aplikacionit të marrin të dhënat e duhura shëndetësore mbi individët që udhëtojnë. Kodi quhet QR. Kodi sanitar QR në aplikacionin WeChat dhe në aplikacionet e tjera kineze, i lejojnë shtetasit kinezë të udhëtojnë me transportin publik dhe të kenë akses në vende të ndryshme për marrjen e shërbimeve që ofrojnë. Ato njëkohësisht lokalizojnë subjektin dhe në rast se ai gëzon shëndet të plotë, aplikacioni gjeneron një kod te gjelbër, në rast infeksioni ndjek të gjitha kontaktet.

Shteti i Izraelit i ka hapur atraksionet turistike, kjo falë një fushate masive vaksinimi, e cila ka rezultuar shumë e suksesshme. Me 5 milionë izraelitë të vaksinuar dhe shifrat e infektimeve nën kontroll, pasaporta e gjelbër apo siç njihet “Green pass” lejon që zotëruesit e saj të mund të marrin shërbime më shumë se sa të tjerët, të cilët nuk janë pajisur ende.

Greqia, po përgatitet për një sezon turistik, vetëm me turistë të cilët janë të vaksinuar, pra ata që kanë antitrupa. Greqia do ta hapë sezonin veror që në muajin maji.

Po shteti ynë fqinj Italia? Ishulli i Sardenjes, i vetmi rajon i cili ndodhet në zonën e bardhë në Itali është blinduar dhe po përgatitet për një sezon turistik nën rregulla shumë të rrepta antikovid. Testi për secilin që hyn në këtë zonë është i detyrueshëm. Po studiohet dhe modeli sicilian, ku bërja e tamponit për ata që hyjnë në këtë zonë është e detyrueshme, dhe më pas një kontroll tjetër pas 5-6 ditësh nga qëndrimi ku gjurmueshmëria realizohet nëpërmjet regjistrimit në portalin rajonal.

Artikulli paraprakPalmer për kritikat e Grenellit ndaj Kurtit: Ai nuk e përfaqëson qeverinë amerikane (VIDEO)
Artikulli tjetërJanë regjistruar rreth 50 mijë mërgimtarë, kërkohet shtyrje e Regjistrimit