Ballina Aktualitet Gjendja në spitalet e Maqedonisë është alarmuese

Gjendja në spitalet e Maqedonisë është alarmuese

Pas mbledhjes koordinative të ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe me drejtorët e Covid-Qendrave u konstatua se sistemi shëndetësor po ballafaqohet me sfidën më të madhe deri më tani.

Po ashtu u konstatua se spitalet janë të hapura edhe për pacientët që kanë probleme shëndetësore urgjente dhe u nevojitet ndërhyrja mjekësore, për pacientët kronikë gjendja e të cilëve u është përkeqësuar.

“Punonjësit në spitale japin përpjekje të mëdha për t’u kujdesur për të gjithë pacientët. Sistemi shëndetësor punon si asnjëherë deri më tani, i ballafaquar me pacientët me gjendje të rëndë shëndetësore nga COVID-19”, thuhet në njoftimin e MSH-së.

Nga ministria shtojnë se ministri bashkërisht me drejtorët e spitaleve, mjekët dhe personelin mjekësor bëjnë gjithçka që është e mundur që pacientët ta marrin trajtimin më të mirë të mundshëm./Telegrafi/

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1498 и има околу 200 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство.

– Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла, се додава во соопштението.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 66 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 629 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекува на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 39 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 16 примени пациенти и 9 биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле не биле примени нови болни,а двајца пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 50 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваат 305 пациенти. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 118 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 138 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 39 пациенти. На Клиниката за детски болести има17 деца позитивни на ковид 19 вирусот, а на ГАК има 12 позитивни пациентки.

Вкупно 629 пациенти потврдени и сомнителни за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 869 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 85 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти. На  инфективното одделение во Тетово има 35 пациенти, во Велес се лекуваат 70 болни, а во Куманово 133 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 95 пациенти, во Прилеп 104 во ковид центарот во Гостивар 44, а во Струга 14 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 77 пациенти, во Кочани 28 во Кичево 32, Кавадарци 73, а во Гевгелија 26 лица, позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, се додава во соопштението.

Artikulli paraprak“Ilaçi” i mrekullueshëm që detoksifikon zorrët dhe humbet peshën
Artikulli tjetërNuk bie në qetësi Deti Adriatik, regjistrohet tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.9