Ballina Bota Katër ditë pune në javë, Spanja drejt konfirmimit të vendimit

Katër ditë pune në javë, Spanja drejt konfirmimit të vendimit

Spanja mund të bëhet një nga vendet e para në botë që do të punohet vetëm katër ditë në javë.

Qeveria vendase është pajtuar të nisë një projekt pilot me kompanitë e interesuara për këtë ide.

Ndërsa më herët, partia e majtë spanjolle Mas Pais, njoftoi se qeveria kishte pranuar propozimin e saj për të provuar idenë.

Kjo ide është përkrahur nga Zelanda e Re në Gjermani për të rritur produktivitetin, për të përmirësuar shëndetin mendor të punëtorëve dhe për të luftuar ndryshimin e klimës, propozimi ka marrë një rëndësi të re.

Por ka edhe kundërshtime nga shumë biznese në Spanjë, që e kanë e cilësuar “çmenduri”./abcnews.al

Artikulli paraprakFeta Halimi: 24 muaj nga dënimi, drejtësi nuk ka
Artikulli tjetërShëndetësia më e mirë para viteve ’90 apo tani? Çomo në ABC: Pyetje e vështirë…