Ballina Bota Mbi 70 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, shqetësim për variantet e...

Mbi 70 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, shqetësim për variantet e reja

Më shumë se 70,000 njerëz kanë humbur jetën nga Covid-19 në Gjermani, sipas shifrave zyrtare.

Agjencia e vendit për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, Instituti Robert Koch njoftoi të hënën për 4,732 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 2,447,068.

Autoritetet raportuan gjithashtu 60 vdekje të tjera, duke e çuar numrin e përgjithshëm të fataliteteve në 70,105. Megjithatë shifrat janë gjithnjë më të ulëta në fundjavë, sepse testohen një numër më i vogël njerëzish.

Instituti tha se niveli i incidencës shtatë-ditore të Gjermanisë është rritur në 65.8, që përfaqëson numrin e rasteve për 100,000 banorë.

Gjermania, ekonomia më e madhe e Europës ripërsërit shqetësimet se variantet e reja të koronavirusit mund të përmbysin progresin e shënuar deri më tani.

Kancelarja Angela Markel ka deklaruar se të gjitha të dhënat sugjerojnë një valë të tretë të pandemisë, e shumë rajone po përgatiten për një tjetër lockdown.

Artikulli paraprakMbi 60% e rusëve nuk pranojnë të marrin vaksinën Sputnik V
Artikulli tjetërE ardhmja e pasigurt e Partisë Republikane, dhe partia e re e mundshme e Donald Trump