Ballina Bota Rio de Janeiro mbyll plazhet, por presidenti është kundër: Duhet të marrim...

Rio de Janeiro mbyll plazhet, por presidenti është kundër: Duhet të marrim rreze dielli

Rio de Janeiro do të mbyllë plazhet e famshme të Copacabana-s dhe Ipanema-s për fundjavën, në mënyrë që të shtypë përhapjen e rritur të koronavirusit, njoftoi kryetari i bashkisë së Rios, Eduardo Paes.

Ai tha se situata në qytet ishte “shumë kritike” dhe u bëri thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, si dhe ndaloi ardhjen e autobusëve në Rio de Janeiro për të parandaluar përhapjen e virusit, i cili pjesërisht i atribuohet variantit më ngjitës të Brazilit, sipas Daily Mail.

Plazhet u mbyllën fillimisht një vit më parë gjatë valës së parë të epidemisë në vend, megjithëse kjo nuk solli rezultatet e pritshme në atë kohë, sepse shpesh ishin të mbushura me njerëz.

Plazhet u rihapën në nëntor para fillimit të verës në hemisferën jugore.

Vendimi për t’u mbyllur u kritikua nga presidenti Jair Bolsonaro, i cili ishte i shqetësuar, siç tha ai, se banorët e atij qyteti do të merrnin shumë pak vitaminë D.

“Vitamina D është një mënyrë për të shmangur një formë të rëndë të sëmundjes,” tha ai dhe shtoi”: “Dhe si do ta merrni vitaminën D jo në diell?”

Paes paralajmëroi se më shumë kufizime do të ndiqnin të hënën pasi spitalet publike në Rio aktualisht kanë 95 përqind të okupimit në njësitë e kujdesit intensiv.

Pandemia është jashtë kontrollit në Brazil dhe brenda një muaji numri i vdekjeve është dyfishuar nga rreth një mijë në ditë mesatarisht në shkurt në mbi dy mijë këtë javë.

Artikulli paraprak“Dokumentet Konfidenciale”, Monitor Nordic: Zbulohet plani turk për të pushtuar ishujt në Egje
Artikulli tjetërTheu rregullat e Covid, kryeministrja e Norvegjisë vendoset nën hetim