Ballina Bota Ushtria e NATO-s rrethon bregedetin e Turqisë, çfarë po ndodh! (VIDEO)

Ushtria e NATO-s rrethon bregedetin e Turqisë, çfarë po ndodh! (VIDEO)

Në një shfaqje të bashkëpunimit  u sh t a r a k  në Mesdheun Lindor, Qipro mori pjesë në manovra të përbashkëta me marinën e Izraelit, Greqinë, SHBA-në dhe Francën, duke praktikuar  l u f t ë r a  anti-nëndetëse, operacione kërkimi dhe shpëtimi.

Stërvitjet vjetore të kryera në 7-11 mars ishin pjesë e stërvitjes Noble Dina 2021 dhe përfshinin anije detare dhe helikopterë.

“Republika e Qipros mori pjesë në të gjitha fazat e stërvitjes me një anije dhe helikopter. Qendra e Koordinimit të Kërkimit dhe Shpëtimit mori pjesë”, tha Ministria Qipriote e Mbrojtjes të premten.

Stërvitja e pritur nga Izraeli u zhvillua në Mesdheun Lindor dhe pjesën jugore të Detit Egje. Pjesa më e madhe e stërvitjes merrej me  l u f t ë n  nënujore, situatat e shpëtimit dhe mbrojtjen ajrore. Izraeli merr pjesë rregullisht në stërvitje  u sh t a r a k e  me Shtetet e Bashkuara, Qipron dhe Greqinë. Ishte hera e parë që Franca mori pjesë në stërvitjen detare, e cila vjen në mes të  t e n s i o n i t  të shtuar në Mesdhe për pretendimet për energji.

Por mediat turke e kanë konsideruar këtë veprim si një  k ë r c ë n i m  të drejtpërdrejt ndaj sovranitetit të Turqisë në Egje.

Turqia ka blerë sistemet raketore S-400 nga Rusia, ndërsa kanë një marrëveshje edhe për ndërtimin e një centrali  b ë r th a m o r, gjë që tregon afërsinë mes këtyre shteteve, tashmë rivale të SHBA-ve.

Artikulli paraprakANALIZA: Të gjithë kundër Kinës, aleanca që po ngre Biden në Azi
Artikulli tjetërZjarri i madh përfshin një anije udhëtimi në Korfuz! (Video+Foto)