Ballina Bota VIDEO/ Gjëmimi misterioz dhe i pashpjegueshëm që alarmoi San Diegon

VIDEO/ Gjëmimi misterioz dhe i pashpjegueshëm që alarmoi San Diegon

San Diego në Bregun Perëndimor i është bashkuar listës së qyteteve në SHBA ku kanë ndodhur ngjarje të pashpjegueshme.

“Dridhja misterioze ndodhi përsëri në San Diego County”, është titulli që “klith” nga kopertina e portalit Strange Sounds.

Dritaret dhe dyert u lëkundën në pjesën më të madhe të San Diegos dhe Tijuanas të mërkurën natën vonë, duke shkaktuar panik në mesin e banorëve që kishin përvoja të ngjashme muajin e kaluar, por edhe një vit më parë.

Shumë në San Diego County të mërkurën menduan së pari se ishte një tërmet, i cili është i zakonshëm në Kaliforni. Por pajisja matëse nuk regjistroi ndonjë lëkundje të tokës.

Disa nuk e kanë përjashtuar që është një thyerje e barrierës zanore duke pasur parasysh që San Diego është një bazë e fortë detare. Ama, një zëdhënës i Marinës Amerikane e mohoi një mundësi të tillë.

A kanë shkaktuar marinsat një zhurmë qiellore të pashpjegueshme? Ata nuk pranuan të komentojnë. A ka testuar ushtria ndonjë armë moderne? Dhe kjo pyetje mbeti pa përgjigje sepse zakonisht bëhet fjalë për informacione konfidenciale.

Kur një gjëmim i ngjashëm nga qielli tronditi dritaret dhe dyert përgjatë bregdetit në 2012, mohimet fillestare nga ushtria i lanë faktit: pilotët në dy aeroplanë F / A-18 patën një fluturim shfaqjeje për mysafirët e Carl Vinson gjatë një lundrimi familjar.

“Dy avionë thyen barrierën e zërit në një distancë prej rreth 55 kilometra nga bregu. Zakonisht nuk dëgjohet në atë distancë dhe ne ishim pak të befasuar,” tha një zëdhënës i Marinës në atë kohë.

Humberto Mendoza Garcilazo, një shkencëtar në Qendrën për Kërkime Shkencore në Ensenada, tha se avionët supersonikë mund të ishin përgjegjës për gjëmimin.

Ai gjithashtu sugjeroi që të mos përjashtonte që shkaku të ishte një stuhi dhe një ndryshim drastik i temperaturës dhe presionit atmosferik.

Meteorologu Brandt Maxwell, megjithatë, është skeptik për një shpjegim të tillë. Ai tregon se nuk kishte stuhi të mërkurën në mbrëmje dhe se edhe një front i fortë i ftohtë nuk prodhon një gjëmim të tillë.

Ajo që saktësisht dëgjuan banorët të mërkurën në mbrëmje mbetet një mister për tani. Gjëmimet shpërthyese pa ndonjë shkak të qartë po ndodhin në të gjithë botën.

U shpjeguan lloje të ndryshme, nga tërmetet dhe prishjet e mureve të tingullit. Disa shkencëtarë kanë treguar topa zjarri, meteorë të mëdhenj që udhëtojnë aq shpejt sa shpërthejnë kur hyjnë në atmosferën e Tokës. Të tjerë kanë sugjeruar që kushte të caktuara atmosferike amplifikojnë tingujt e valëve të mëdha të oqeanit që ndodhin larg bregut.

Vitin e kaluar, sizmologët nga Universiteti i Karolinës së Veriut publikuan rezultatet e hulumtimit mbi tërmetet qiellore në Bregun Lindor.

Ata mblodhën raporte të gazetave dhe të dhëna të tjera mbi thashethemet midis 2013 dhe 2015 në Karolinën e Veriut dhe i krahasuan ato me të dhënat nga sizmografët dhe sensorët atmosferikë që ishin në atë zonë në atë kohë. Në bregun lindor, gjëmimet enigmatike quhen “Seneca Guns” dhe ato janë emëruar sipas një liqeni në shtetin e New York-ut që shërbeu si sfond për historinë e shkurtër të vitit 1850 – “Lake Guns”.

Studimi përjashtoi tërmetet si një shpjegim për gjëmimin. Nuk ka pasur raste të raportuara të lëkundjeve të tokës.

Si përfundim, shkencëtarët besojnë se “Seneca Guns” është një fenomen atmosferik. Një rrjet sensorë regjistroi sinjale të pazakonta midis një dhe 10 sekondave të gjata që përputheshin me raportet e gazetave për tinguj misteriozë.

Ata nuk kishin të dhëna të mjaftueshme për të përcaktuar vendndodhjen ose shkakun. Ata shpresojnë të mbledhin të dhëna të mjaftueshme në vitet e ardhshme për të zgjidhur përfundimisht këtë mister.

Artikulli paraprakS U L M I në zemër tek burrat: Lodhja ekstreme mund të jetë një shenjë paralajmëruese
Artikulli tjetërStudimi i ri: Covid-19 ndikon në funksionimin e trurit