Ballina Bota Zbulohet kodra e mbushur plot me ar në Kongo, vendësit turravrap me...

Zbulohet kodra e mbushur plot me ar në Kongo, vendësit turravrap me lopata! (VIDEO)

Qeveria e Republikës Demokratike të Kongos ndaloi të mërkurën nxjerrjen e arit në një kodër në fshatin Luhihi në provincën lindore Kivu, raporton Reuters, transmeton Tetova News.

Vendi u gjet nga fermerët vendas në fund të shkurtit. Ajo menjëherë shkaktoi ethe të vërteta ari dhe bëri që qindra njerëz të gërmojnë kodrën me mjete të thjeshta.

Në fillim të marsit regjistrimet u shfaqën në internet duke treguar entuziazmin e minatorëve amatorë.

Ishte gazetari i pavarur Ahmad Algobary që shpërndau një video në llogarinë e tij në Twitter që tregon fshatarët duke gërmuar malin.

“Një video nga Republika e Kongos dokumenton befasinë më të madhe për disa fshatarë në këtë vend, pasi u zbulua një mal i tërë i mbushur me ar! Ata gërmojnë tokën brenda depozitave të arit dhe i çojnë në shtëpitë e tyre për të hequr papastërtitë dhe për të nxjerrë arin ”, shkroi gazetari, transmeton Tetova News.

Siç mund të shihet në  o p e r a c i o n e t  e larjes së treguar në video, toka në kodër në të vërtetë përmban ar. Sipas raporteve të BBC, përqendrimi i tij do të ishte midis 60 dhe 90%.

Sipas Qeverisë së vendit, turma e arit u përhap jo vetëm midis fshatarëve dhe minatorëve, por edhe midis disa ushtarëve të Forcave të  A r m a t o s u r a  Kongoleze. Si rezultat, çrregullimi kaploi qytetin.

Rivendosja e rendit kërkohet “jo vetëm për të mbrojtur jetën, por edhe për të garantuar kërkimin e arit të prodhuar në përputhje me ligjin kongolez”, thonë autoritetet./TetovaNews

Artikulli paraprak“Kryeministër i ardhshëm”, Basha pritet me ovacione në Lezhë, i ‘shtrojnë’ rrugën me sheqer (VIDEO)
Artikulli tjetërDW: Çfarë ka ndodhur me ty Gjermani?