Ballina Aktualitet Covid-19, 4 viktima nga Tetova, ky është bilanci i 24 orëve të...

Covid-19, 4 viktima nga Tetova, ky është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, informon se në 24 orët e fundit janë regjistruar rreth 687 raste të reja me Kovid 19, janë realizuar 3.050 teste. janë raportuar 46 viktima dhe 1,347 pacientë të shëruar.

Në 24 orët e fundit u kryen 3,050 teste, 687 raste të reja me KOVID-19 u regjistruan në:

Shkup – 310, Kumanovë – 55, Manastir – 35, Prilep, Ohër dhe Strumicë – nga 33, Veles – 31, Kavadar dhe Tetovë – nga 23, Gostivar – 19, Shtip dhe Koçan – nga 17, Shën Nikollë – 11, Kërçovë, Resnjë dhe Vinicë – nga 7, Negotinë – 6, Gjevgjeli dhe Makedonski Brod – nga 4, Strugë – 3, Bogdanci – 2, Kriva Pallankë, Dellçevë, Probishtip, Demir Kapi, Demir Hisar, Kratovë dhe Dojran – nga 1.

1,347 pacientë të shëruar janë regjistruar në:

Shkup – 780, Manastir – 94, Kumanovë – 67, Ohër – 51, Shtip – 44, Veles – 43, Tetovë – 33, Kërçovë – 32, Gostivar – 21, Kavadar – 20, Gjevgjeli – 19, Koçanë – 16, Berovë – 14, Strugë – 12, Shën Nikollë dhe Resnjë – nga 11, Prilep dhe Dellçevë – nga 10, Negotinë – 9, Kriva Pallankë – 8, Probishtip dhe Dibër – nga 6, Radovish dhe Makedonska Kamenica – nga 5, Vinicë, Demir Hisar dhe Kratovë – nga 4, Bogdanci dhe Pehçevë – nga 3, Makedonski Brod dhe Vallandovë – nga 1.

Gjithsej janë raportuar 46 viktima: 13 nga Shkupi (51, 59, dy persona të moshës 63, 65, 69, 71, dy persona të moshës 72, 81, 82, 84, 87), nga Manastiri – 6 (53, 67 , 70, 72, 78, 90), nga Tetova – 4 (44 vjeç, 65, 78, 84), nga 3 viktima në Kumanovë (dy persona 70 vjeç dhe një 76 vjeç), në Prilep (34, 68 dhe 73) dhe Strumicë ( 72, 76, 82), nga dy viktima në Shtip (72, 74), Radovish (47, 70) dhe Vinicë (62, 76), nga një viktimë në Veles (84), Kavadarc (84), Ohër (59), Struga (86), Negotinë (89), Kratovë (85), Makedonski Brod (76) dhe Makedonska Kamenicë (77). 43 pacientë ndërruan jetë në spital dhe 3 në shtëpi./TetovaNews