Ballina Bota OBSH: Numri i rasteve të reja në botë është dyfishuar gjatë dy...

OBSH: Numri i rasteve të reja në botë është dyfishuar gjatë dy muajve të fundit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus,  tha se rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten globalisht me ritme shqetësuese dhe vuri në dukje se numri i rasteve të reja të konfirmuara në javë është dyfishuar gjatë dy muajve të fundit.

Në një konferencë për shtyp të premten, kreu i OBSH-së tha se numri i rasteve të reja “po i afrohet shkallës më të lartë të infeksionit që kemi parë deri më tani gjatë pandemisë”.

Tedros tha se disa vende që kishin arritur të mbanin në kontroll përhapjen e COVID-19 tani po raportonin rritje të rasteve.

“Deri në fillim të këtij viti, Papua Guinea e Re kishte raportuar më pak se 900 raste dhe nëntë viktima,” tha Tedros.  Vendi tani ka regjistruar më shumë se 9,000 raste dhe 83 viktima, gjysma e të cilave u regjistruan gjatë  muajit të fundit.

“Papua Guinea e Re është një shembull i përsosur pse shpërndarja e barabartë e vaksinave është kaq e rëndësishme”, tha Tedros, duke shtuar se vendi është mbështetur në dozat e vaksinave të dhuruara nga Australia dhe iniciativa COVAX e mbështetur nga OKB.

Deri më tani, COVAX ka dërguar rreth 40 milion vaksina në më shumë se 100 vende./abcnews.al

Artikulli paraprakVIDEO/ Papritur, nata u bë ditë: Çfarë kapën kamerat gjatë natës
Artikulli tjetërAudi sapo ka debutuar makinën më të lirë elektrike