Ballina Bota Prej më shumë se një viti në bashkëjetesë me COVID-19, regjistrohen mbi...

Prej më shumë se një viti në bashkëjetesë me COVID-19, regjistrohen mbi 130 milionë të infektuar në mbarë globin. Ja sa është numri i viktimave

Thuajse e gjithë bota është mbërthyer nga pandemia e COVID-19.

Që prej  sh p ë r th i m i t të saj, rreth më shumë se një viti, në të gjithë globin janë regjistruar mbi 130 milionë të infektuar.

Sipas faqes online të statistikave, “Worldometer”, deri më tani në mbarë botën janë shënuar gjithsej 130.082.099 të infektuar. Numri më i madh i infeksioneve është regjistruar në SHBA, me 31.229.639 raste.

Pas SHBA-së radhiten Brazili me 12.334.844 raste, India me 12.302.092, Franca me 4.695.082, Rusia me 4.554.264, Britania me 4.350.266, Italia me 3.607.083, Turqia me 3.357.988, Spanja me 3.291.394, Gjermania me 2.854.137, Kolumbia me 2.406.377, Polonia 2.356.970, Argjentina 2.348.821, Meksika 2.238.887, Irani 1.897.314, Ukraina 1.691.737, Afrika e Jugut 1.549.451, Peruja 1.548.807, Çekia 1.539.617, Indonezia 1.517.854, Holanda 1.280.443 dhe Kili me 1.003.406 raste.

Deri më tani, në të gjithë botën nga COVID-19 kanë vdekur 2.838.022 persona, ndërsa 104.752.420 janë shëruar duke mposhtur virusin.

Aktualisht numri i personave në mbarë globin që po trajtohen me këtë sëmundje, është 22.491.657.

Artikulli paraprak7 arsye pse duhet të shtoni kanellë në ushqimet tuaja
Artikulli tjetërMjekët turq ngjiten maleve për të vaksinuar popullsinë: Virusi përhapet shumë shpejt, nëse dikush infektohet në fshat