Ballina Bota VIDEO: Gropat gjigande në Siberi që kanë frikësuar njerëzit

VIDEO: Gropat gjigande në Siberi që kanë frikësuar njerëzit

Njerëzit në Rusinë veriore janë shqetësuar për shkak të disa gropave që janë krijuar. Krateret gjigande, që mes ekspertëve quhen si “vrima të zeza” janë shfaqur papritur në disa zona në Siberinë Perëndimore.

Në pamje të parë ato duken mahnitëse, por shpesh herë kanë krijuar frikë mes njerëzve madje edhe shkencëtarëve.

Një prej kratereve u hap vitin e kaluar, ndërkohë që një numër i madh deshën dekada që të formoheshin. Sipas kërkuesve disa prej gropave janë reth 30 metra të thella, ndërkohë që disa prej tyre janë bërë liqene.

Sipas një antropologu, në këtë zonë ka pasur tundra dhe asnjë liqen. Ato janë krijuar sipas tij me kalimin e kohës edhe për shkak të disa fenomeneve në tokë.

Megjithatë, banorët vendas e kanë konsideruar një prej këtyre gropave gjigande si një vend të shenjtë.

Artikulli paraprakDështimi për zgjedhjen e presidentit – gjithçka që ndodhi në seancën e jashtëzakonshme
Artikulli tjetërXHEVAT AHMETI, njëri nga djemtë më të përkushtuar të Tetovës