Ballina International Македонски Утринава регистрирани три земјотреси во подрачјето Тетово-Гостивар

Утринава регистрирани три земјотреси во подрачјето Тетово-Гостивар

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, рано утринава, 24.05.2021 година, регистрира три земјотреса и тоа во 3 часот и 52 минути, 4 часот и 59 минути и во 6 часот и 15 минути, од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар. Епицентрите на овие земјотреси се наоѓаат на 65km југозападно од Скоpje во околината на Маврово и беа првите два со локална Рихтерова магнитуда ML3.2 додека третиот со магнитуда ML2.4.

Според досегашните податоци првите два земјотреса беа почувствувани од населението во Маврово со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, додека во Гостивар и Кичево со интензитет од III степени а третиот земјотрес беше почувствуван во Маврово и околината со интензитет од III степени според истата скала.

Сеизмолошка опсерваторија

при Природно-математичкиот факултет во Скопје

Artikulli paraprakGjatë natës dy tërmete në Maqedoni, epiqendra 15 kilometra afër Gostivarit
Artikulli tjetërIsh-ministri në qeverinë e PS: Edhe urrejtësit e Tij nuk e besojnë se Berisha është i korruptuar