Ballina Bota Pandemia e Covid drejt fundit, në të gjithë botën po planifikohet kthimi...

Pandemia e Covid drejt fundit, në të gjithë botën po planifikohet kthimi në normalitet

Pas një viti në izolim total dhe në  p a n i k  nga përhapja me shpejtësi e rasteve të reja me Covid, duket se bota pak nga pak po përgatitet për kthimin në normalitet të jetës.

Shumë shtete pas procesit të vaksinimit duket se tashmë kanë vendosur që të kthehen në normalitet, me kufij të hapur, me një zhvillim të aktiviteteve ekonomike dhe sociale, për ti dhënë frymë ndryshe jetës.

Shqipëria prej ditësh ka shënuar një numër të ulët të rasteve të reja duke bërë që kufijtë të jenë të hapur dhe ora policore vijon nga ora 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit, duke i dhënë shumë mundësi jetës ekonomike, sociale dhe zhvillimit të turizmit.

Ndërkohë përmes një artikulli të publikuar në mediat e huaja thuhet se shumë nga vendet në kuadër të shifrave ditore të të infektuarve kanë vendosur që ti kthehen normalitetit.

Australi

Australia duket se në plan për një hapje të përgjithshme të udhëtimeve ndërkombëtare e ka planifikuar në mes të vitit 2022. ,

Belgjika, sipas raporteve të fundit duket se autoriteteve kanë vendosur që me 9 qershor çdo gjë të kthehet në normalitet dhe të hiqen të gjithë masat e bllokimit nga pandemia.

Britania, pas një ecurie shumë të mirë të fushatës së vaksinimit që nga 12 prilli ka hequr një pjesë të madhe të masave kufizuese, ndërsa në 17 maj ka hapur kinematë, teatrot dhe objektet sportive që prej muajsh ishin të mbyllura. Gjithashtu tashmë lejohen dhe udhëtimet ndërkombëtare, ndërsa ato persona që vijnë nga shumë destinacione jashtë vendin do të qëndrojnë në karantinë. Ndërkaq në 21 qershor pritet q ëtë hiqet dhe rregulli I distancës deri në një metër në restorante.

Franca do të fillojnë të pushojnë shtetrrethimi natën dhe të lejojë kafene, bare dhe restorante për të shërbyer klientëve jashtë nga 19 maji. Plani parashikon shtyrjen e parë të kohës së fillimit të ndalimit të orës në 21:00. Ndërsa më 30 qershor pritet që të heqin përfundimisht masat kufizuese.

Gjermania, ka lehtësuar kufizimet për ata që janë të vaksinuar plotësisht, ose janë shëruar nga Covid që nga 9 maj, gjithashtu ka hequr masat kufizuese për parukeritë, restorantet dhe dyqanet. Ndërkohë nga 12 maji Gjermania ka lejuar vizitorët pa pasur kusht karantinën, me përjashtim të atyre që vijnë nga vendet që konsiderohen të rrezikuara.

SHBA, duke filluar nga 3 maj, banorët në qytetin e New York-ut në SHBA ishin në gjendje të shijonin pije brenda në lokal për herë të parë në muaj, disa ditë pasi kryetari i bashkisë Bill de Blazio tha se qyteti do të hapet plotësisht më 1 korrik. Sistemi i metrosë, i cili ishte mbyllur midis 2 dhe 4 në mëngjes për të dezinfektuar stacionet dhe trenat, u kthye në funksionimin 24-orësh nga 17 maj.

Guvernatori i Floridës, Ron DeSadis nënshkroi një urdhër ekzekutiv më 3 maj duke i dhënë fund të gjitha urdhrave vendorë të lidhur me koronavirusin.

California do të rihapë plotësisht ekonominë e saj në 15 qershor nëse numri i rasteve të reja është I ulët dhe i qëndrueshëm.

Spanja, që nga 9 maji ka hequr shtetrrethimin, dhe masat tashmë merren nga autoritetet përkatëse në rajonet më të rrezikuara.Spanja ka në plan të heqë detyrimin për britanikët për të treguar një test negativ PCR për koronavirusin më 20 maj.

Italia, kafenetë, baret, restorantet, kinematë dhe teatrot në Itali janë pjesërisht të hapura në shumicën e zonave më 26 Prill, dhe brendësia e restoranteve do të jetë e hapur nga 1 Qershori. Pishinat e jashtme janë të hapura nga 15 maj dhe disa aktivitete sportive do të fillojnë në 1 qershor.

Italia hoqi kufizimet e karantinës për udhëtarët që mbërrinin nga vendet evropiane dhe vendet e Shengenit, Britania dhe Izraeli në 15 maj, por do të kërkojë ende një test negativ të koronavirusit para udhëtimit.

Katari, ka vendosur më 9 maj për të hequr gradualisht masat në katër faza, duke filluar më 28 maj dhe përfundon më 30 korrik.

Holanda hoqi ndalimin mbarëkombëtar trafikut më 28 prill. Parqet, kopshtet zoologjike, palestrat dhe pishinat e hapura do të rihapen më 19 maj, ndërsa funksionimi në natyrë në bare dhe restorante do të zgjatet për dy orë deri në orën 8.

Polonia, ka rihapur me 4 maj, hotelet nga 8 maj restorantet u kanë shërbyer klientëve jashtë , deri në fund të majit, të gjithë fëmijët do të kthehen në shkollë, ndërsa do të fillojnë që të lejohen dasmat deri në 50 persona.

Arabia Saudite, më 17 maj, hapi kufijtë e saj tokësorë, detarë dhe ajrorë. Nga 20 maj, vizitorët e huaj që mbërrijnë në fluturime nga shumica e vendeve nuk do të kenë nevojë të karantinohen nëse vaksinohen.

Turqia, filloi të lehtësojë masat kufizuese më 17 maj për të udhëtuar gjatë ditës dhe për të ruajtur një shtetrrethimi gjatë natës dhe në fundjavë deri më 1 qershor. e.su./abcnews.al

Artikulli paraprakBlinken në Islandë për bisedime mbi klimën dhe takimin e Këshillit të Arktikut
Artikulli tjetërA na dëmton të fjeturit e tepërt? Ja çfarë mendojnë shkencëtarët