Ballina Bota Polemikat SHBA-Kinë rreth raketës së Oqeanit Indian, NASA: Pekini i papërgjegjshëm

Polemikat SHBA-Kinë rreth raketës së Oqeanit Indian, NASA: Pekini i papërgjegjshëm

Një vatër e re polemikash midis Uashingtonit dhe Pekinit ka filluar si pasojë e lëshimit të raketës kineze në 29 Prill, e cila më në fund ra të Dielën në mëngjes në Oqeanin Indian.

Në veçanti, agjencia amerikane e hapësirës fajëson sjelljen e papërgjegjshme në Kinë, e cila është në kundërshtim me rregullat e sigurisë.

Zëdhënësi i NASA-s dhe ish-senatori Bill Nelson fajësoi Kinën për mungesë transparence.

“Kombet që bëjnë teste hapësinore duhet të minimizojnë rreziqet dhe të maksimizojnë transparencën”, tha ai.

“Është e qartë se Kina nuk mund të sigurojë informacion të besueshëm mbi rrënojat e raketës”, shtoi ai.

Ai shtoi se ishte e nevojshme që Kina dhe të gjitha kombet që punojnë në hapësirë ​​të veprojnë me përgjegjësi dhe transparencë në mënyrë që testet e ardhshme hapësinore të mund të kryhen në mënyrë të sigurt.

Konfirmimi i lajmit se rrënojat e raketës kineze ranë në Oqeanin Indian u bë nga shërbimet hapësinore, në orët e para të mëngjesit të së dielës, duke përhapur lehtësime në planet. Mbizotëroi një natë agonie, me “rrahjet e zemrës” për rezultatin përfundimtar të itinerarit duke u reflektuar në mediat ndërkombëtare. Skenari që rriti shkallën e ankthit ishte frika nga rënia e fragmenteve të raketave kineze në një zonë banimi.

Pas orës 06:00, pas Kinës, lajmi i rënies së raketës, Long March 5b, i cili u nis më 29 Prill, u njoftua nga shërbimi Amerikan Aerospace Corporation. Mbetjet e raketës ranë në Oqeanin Indian, ndërsa pjesa më e madhe e saj u shkatërrua kur hyri përsëri në atmosferën e Tokës, raportuan mediat kineze.

Pjesë të raketës u futën përsëri në atmosferë në 10:24 të mëngjesit me kohën e Pekinit (05:24 me kohën Greke) dhe ranë në një vend me koordinata me gjatësi 72,47 gradë në lindje dhe gjerësi 2,65 gradë në veri, njoftoi Byroja Kineze e Inxhinierisë Hapësinore.

Koordinatat tregojnë se pika e ndikimit është në oqean diku në jug-perëndim të Indisë dhe Sri Lanka. Pjesa më e madhe e mbeturinave të raketës u dogj ndërsa hyri në atmosferë.

Twitter u bllokua nga klikimet në orët e para të mëngjesit të së dielës me lajmin e rënies së raketës.

Sidoqoftë, shumica e shërbimeve vlerësuan se rikthimi i raketës në atmosferën e Tokës do të ishte regjistruar deri në orën 06:00, me kohën Greke, në mëngjes.

Ekipi i misionit hapësinor të Bashkimit Evropian kishte vlerësuar se raketa do të mbërrinte në Tokë në 02:30 (Koha Botërore).

Rruga e raketës u konsiderua shumë e paparashikueshme, por shumica e astrofizikanëve amerikanë parashikuan që raketa do të binte mbi Oqeanin Indian.

Ankthi mbizotëronte nëse fragmentet e raketës do të binin në një zonë të banuar. Nëse kjo do të ndodhte, pasojat do të ishin të ngjashme me rrëzimin e një avioni të vogël.

Kina planifikon një total prej 11 misionesh në 2021 dhe 2022 për të përfunduar stacionin e saj hapësinor, duke përfshirë katër njerëz të drejtuar. Stacioni i ri Hapësinor Kinez, në formën e tij të plotë, do të ketë rreth 20% të peshës së Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) me peshë rreth 460 ton dhe do të jetë në gjendje të akomodojë tre ekuipazhe kineze për tre muaj në të njëjtën kohë (përkohësisht deri në gjashtë ekuipazhe alternative), kundër deri në 13 astronautë në ISS.

Stacioni kinez do të ketë infrastrukturën për shumë eksperimente shkencore të njëkohshme. Të paktën 100 nga shkencëtarët kinezë tashmë janë krijuar për të qenë në hapësirë, dhe disa do të kenë rezultatet e tyre të para deri në 2022.

Kina synon të bëhet një fuqi e madhe hapësinore deri në vitin 2030 për të vazhduar me rivalët e saj, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​dhe për të krijuar stacionin hapësinor më të përparuar në orbitë rreth Tokës.

ISS orbituese mori 10 vjet dhe më shumë se 30 misione për t’u mbledhur që nga fillimi i njësisë së parë në 1998.

ISS mbështetet nga pesë agjenci hapësinore pjesëmarrëse – NASA (SHBA), Roscosmos (Rusi), JAXA (Japoni), ESA (Evropë) dhe CSA (Kanada) – por Kina fillimisht u ndalua të merrte pjesë, me iniciativën e saj.

Sidoqoftë, kthimi i raketës në Tokë, veçanërisht nëse bie në një zonë të banuar, mund të prishë festimin e Kinës. Detektorët e anijeve kozmike kanë vërejtur se po lëviz ngadalë dhe në mënyrë të paparashikueshme drejt Tokës ditët e fundit dhe kthimi i tij mund të jetë një nga uljet më të mëdha të pakontrolluara të regjistruara.

Kina lëshoi ​​në provë Marsin e Gjerë 5b në maj të vitit 2020, por ai mision gjithashtu përfundoi në një rënie të pakontrollueshme me raketën që ra pikërisht në brigjet e Afrikës Perëndimore.

Artikulli paraprakFamilja Haliti nga Gjilani: Pse ngordhi qeni, ai kishte ushqimin e vetë!
Artikulli tjetërUdhëheqësit e BE-së mbërrijnë në Strasburg për Ditën e Evropës