Ballina Shëndeti Koronavirusi Rezultati T R O N D I T Ë S nga profesorët...

Rezultati T R O N D I T Ë S nga profesorët anglezë/ Kinezët krijuan koronavirusin dhe më pas u përpoqën të mbulonin gjurmët e tyre!

Hulumtimi që pretendon se koronavirusi nuk ka origjinë natyrore por në vend të kësaj u krijua nga shkencëtarë kinezë të cilët më pas u përpoqën të mbulonin gjurmët e tyre, është bërë publike nga gazeta britanike Daily Mail. Sipas raportit, i cili citon një raport 22 faqe të profesorit britanik Angus Dalgleish dhe shkencëtarit norvegjez Birger Sørensen, i cili do të botohet në një revistë shkencore (Rishikimi Tremujor i Zbulimit të Biofizikës), koronavirusi duket se vjen nga shkencëtarët kinezë në një laborator në Wuhan, i cili eksperimentoi me një virus të gjetur, duke rritur transmetueshmërinë e tij (Fitimi i hulumtimit të funksionit), në mënyrë që të përgatitet më mirë për një pandemi të mundshme.

Sipas gazetës britanike, shkencëtarët kinezë më pas u përpoqën me “kujdes” për të treguar që virusi vinte nga lakuriqët e natës. Studimi gjithashtu pretendon se shkencëtarët kinezë të cilët dëshironin të ndanin gjetjet e tyre nuk ishin në gjendje ta bënin këtë ose janë zh d u k u r.

Deri kohët e fundit, shumica e ekspertëve argumentuan se virusi kishte një origjinë natyrore, por vetëm kohët e fundit, epidemiologu kryesor amerikan Anthony Fauci, zbuloi se SHBA financoi Institutin e Virologjisë Wuhan me 600,000 dollarë për një periudhë prej 5 vjetësh për të studiuar nëse koronavirusët mund të infektojë njerëzit.

Sipas shkencëtarëve që shkruan studimin, në përpjekjen e tyre për të analizuar koronavirusin për të përgatitur një vaksinë të sigurt dhe efektive, ata identifikuan “gjurmët e gishtave” që, siç pretendojnë, tregojnë se virusi ka një origjinë laboratorike. Ata madje thonë se u përpoqën të botonin gjetjet e tyre, por u përballën me reagimin e revistave kryesore shkencore, pasi pikëpamja mbizotëruese ishte se virusi kishte një origjinë natyrore.

“Edhe kur ish-shefi i inteligjencës britanike (MI6) Sir Richard Dearlove foli publikisht duke thënë se teoria e shkencëtarëve duhet të hetohet, ideja u refuzua”, raportoi gazeta britanike. Sipas Daily Mail, gjithnjë e më shumë shkencëtarë dhe politikanë po shqyrtojnë mundësinë që virusi ka “shpëtuar” nga laboratori në Wuhan, Kinë.

Instituti i Virologjisë Wuhan është kthyer në objekt hetimi pas një raporti në The Wall Street Journal, sipas të cilit tre punëtorë u shtruan në spital në nëntor 2019 me simptoma të koronavirusit, një muaj para njohjes zyrtare të infeksionit. Në të njëjtën kohë, Presidenti i SHBA Joe Biden kërkoi nga shërbimet e inteligjencës të vendit të hetonin origjinën e virusit.

Në studimin me 22 faqe, të dy shkencëtarët përshkruajnë hulumtimin e tyre në eksperimentet e kryera në Institutin e Virologjisë Wuhan midis viteve 2002 dhe 2019 dhe pretendojnë se shkencëtarët kinezë, disa prej të cilëve madje bashkëpunuan me universitetet amerikane thuhet se kanë gjetur mjetet për të krijuar virusin.

Pjesa më e madhe e punës u përqëndrua në hetimin e diskutueshëm “Fitimi i Funksionit” – i cili u ndalua në Shtetet e Bashkuara nën administratën e Obamës. Në këtë proces, shkencëtarët përpiqen të modifikojnë viruset që gjenden në natyrë, duke i bërë ato më ngjitëse, në mënyrë që ata të mund të riprodhohen në qelizat njerëzore në një laborator, në mënyrë që të kuptojnë më mirë efektin e tyre të mundshëm tek njerëzit.

Sipas shkencëtarëve, treguesi kryesor për origjinën laboratorike të virusit ishte një seri aminoacidesh të gjetura në gozhdën SARS-Cov-2.

Duke folur për DailyMail.com, profesori norvegjez i virologjisë Sørensen tha se të gjitha aminoacidet kanë një ngarkesë pozitive, e cila bën që virusi të ngjitet në qelizat njerëzore si një magnet. Por, sepse, si magnetët, aminoacidet e ngarkuara pozitivisht sprapsin njëri-tjetrin, është e rrallë të gjesh edhe tre rresht në organizmat fizikë, ndërsa katër me radhë janë “jashtëzakonisht të pamundura”, tha shkencëtari. “Ligjet e fizikës thonë që nuk mund të kesh katër aminoacide të ngarkuara pozitivisht me radhë. E vetmja mënyrë për ta arritur këtë është nëse e ndërtoni atë artificialisht”, tha ai.

Artikulli paraprakSa minuta ushtrime duhen që të digjni kaloritë e një hamburgeri
Artikulli tjetërKjo është makina më e shtrenjtë në botë (VIDEO+FOTO)