Ballina Bota Takimi Biden-Putin në Gjenevë në 15-16 qershor

Takimi Biden-Putin në Gjenevë në 15-16 qershor

Takimi i parë ballë për ballë i Presidentit të SHBA-së, Joe Biden me homologun e tij rus Vladimir Putin pritet të zhvillohet muajin tjetër në Zvicër, thanë dy zyrtarë të qeverisë amerikane për CNN. Shtëpia e Bardhë dhe Kremlini thuhet se janë “afruar” këtë javë për të zgjidhur marrëveshjet për një takim midis dy udhëheqësve.

Zyrtarët qeveritarë thonë se Gjeneva është shfaqur si qyteti pritës i fundit për bisedimet Biden-Putin, të cilat pritet të takohen 15-16 qershor, në fund të udhëtimit të parë ndërkombëtar të Biden që nga marrja e detyrës.

Shtëpia e Bardhë kishte dërguar këshilltarin e sigurisë kombëtare Jake Sullivan në Gjenevë këtë javë për t’u takuar me homologun e tij rus dhe për të përgatitur terrenin, thanë zyrtarët.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë nuk pranoi të komentonte mbi vendndodhjen përfundimtare të takimit, pasi detajet nuk janë përcaktuar ende.

Artikulli paraprakFisi dhe pasardhësit e Fan Nolit në Trakën e sotme
Artikulli tjetërNë fillim flakë, pastaj u shkund toka: Pamje D R A M A T I K E nga Wuhani, qyteti kinez ku nisi pandemia (VIDEO)