Ballina Shëndeti Koronavirusi Alarmi i Anthony Fauci: Rreziku i mutacionit indian do dominojë botën

Alarmi i Anthony Fauci: Rreziku i mutacionit indian do dominojë botën

Ankthi është përhapur në të gjithë botën për përhapjen e mutacionit indian, i cili ka alarmuar komunitetin shkencor që aktualisht po punon për efektivitetin e vaksinave kundër variantit shumë ngjitës të virusit.

Parashikimet alarmante të specialistëve të sëmundjeve infektive shtojnë atë të Anthony Fauci, i cili paralajmëron se mutacioni indian mund të bëhet një tendosje dominuese e virusit në Shtetet e Bashkuara, duke përmendur shembullin e Britanisë, ku ka një rritje të konsiderueshme të infeksioneve për shkak të sidomos në popullatën më të re.

Specialisti i lartë i sëmundjeve infektive amerikane gjithashtu theksoi se mutacioni indian mund të zërë vendin e atij britanik dhe të mbizotërojë në shumicën e vendeve.

“Ne nuk mund të lejojmë që kjo të ndodhë në Shtetet e Bashkuara. Të gjithë duhet të vaksinohen”, tha Fauci në konferencën e rregullt të Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin.

Në Britani, theksoi ai, mutacioni indian gjendet në 60% të rasteve të koronavirusit, duke zëvendësuar kështu Britanikët. Varianti i virusit prek kryesisht 20-vjeçarët, ndërsa, siç tha Fauci në SHBA, deri më tani përbën 6% të rasteve. Sidoqoftë, në Shtetet e Bashkuara, rreth 63% e popullsisë ka marrë të paktën një dozë të vaksinës, por Joe Biden synon të ketë të paktën 70% të të rriturve të vaksinuar deri më 4 korrik.

Artikulli paraprakFamilja humb kontaktet me biznesmenin shqiptar, ofron 20 000 euro për këdo që ka informacion
Artikulli tjetërNesër mbahet Samiti i liderëve të Ballkanit në Tiranë, Rama konferencë me Varhelyi, ja axhenda e plotë