Ballina Bota Envision, anija kozmike evropiane që do të vizitojë Venusin

Envision, anija kozmike evropiane që do të vizitojë Venusin

Agjencia Evropiane e Hapësirës ( ESA ) së fundmi ka njoftuar se do të dërgojë në anijen kozmike Envision në Venus. Mediat bëjnë me dije se ky është një vendim që është marrë pas njoftimit të NASA se do të dërgojë misionet Veritas dhe Davinci +, në planetin më të afërt Tokë .

Të tre misionet robotike, të cilat konsiderohen plotësuese, do të përfundojnë brenda viteve 2030, me Parashikimin Evropian të planifikuar për të lëshuar një raketë Evropiane Ariane 6 pas SHBA, midis 2031-2033 dhe për të arritur Venusin e nxehtë dhe të mbytur në 2034 ose 2035.

Ndërkohë pritet që nga këto tre misione studiuesit të jenë në gjendje që të marrin pamjen më të plotë të Venusit relativisht të lënë pas dore.

Envision, i cili pritet të kushtojë rreth 550 milion euro, do të rrotullohet rreth planetit (nuk do të përpiqet të zbarkojë) dhe do të studiojë gjeologjinë e tij, nga thelbi i tij në atmosferën e sipërme. Qëllimi është të sigurojmë një pamje holistike, në mënyrë që më shumë dritë të bie se pse Venusi dhe Toka, dikur konsideruar binjake, që kishin afërsisht të njëjtën madhësi dhe përbërje, evoluan kaq ndryshe.

Ndërkohë me kalimin e kohës Venusi përjetoi një “efekt serrë” të pakontrollueshëm që çoi në një ndryshim dramatik të klimës, i cili e bëri atë një “ferr” të pabanueshëm me temperatura deri në 450 gradë Celsius që shkrijnë edhe metalet, atmosferën toksike dhe presionet e tmerrshme.

Ndërkaq Venusi u parapri nga misioni Evropian Venus Express (2005-2014) i cili u përqendrua në kërkimet atmosferike, japonezët Akatsuki (ende studion atmosferën që nga viti 2015) dhe ish-amerikan Magellan (harta e planetit me teknologjinë e vjetër midis 1989-1994).e.su./abcnews.al

Artikulli paraprakPse gratë ankohen më shumë se burrat?
Artikulli tjetërZyra e BE jep detaje: Kurti dhe Vuçiç, 3 orë përballë njëri – tjetrit