Isaac Herzog zgjidhet president i Izraelit

Must Read

Politikani veteran, Isaac Herzog, u zgjodh të mërkurën president i Izraelit.

Parlamenti prej 120 anëtarësh e zgjodhi Herzogun, 60 vjeç, në një votim anonim. Ai është ish-kryetar i Partisë Laburiste të Izraelit, ndërsa si udhëheqës i opozitës ka garuar kundër kryeministrit Benjamin Netanyahu në zgjedhjet parlamentare të vitit 2013, por pa sukses. Ai do të pasojë Reuven Rivlinin, i cili do të mbarojë detyrën muajin e ardhshëm. Herzog thuhet se vjen nga një familje e shquar zioniste.

Babai i tij, Chaim Herzog, ishte ambasador i Izraelit në Kombet e Bashkuara përpara se të zgjidhej president. Xhaxhai i tij, Abba Eban, ka qenë ministri i parë i Jashtëm i Izraelit dhe i dërguar në Kombet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara. Pozicioni i presidentit të Izraelit është kryesisht ceremonial.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

100 $ një pako kafe, çfarë po ndodh në Korenë e Veriut?

Nga Joshua Berlinger & ;Paula Hancocks “CNN” Kim Jong Un tani ka probleme më të mëdha se sa Shtetet e Bashkuara....
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img