Ballina Bota Rreth 18 mijë raste me Covid në Rusi, Moska shënon numrin më...

Rreth 18 mijë raste me Covid në Rusi, Moska shënon numrin më të lartë të të prekurve

Gjatë 24 orëve të fundit, Rusia ka regjistruar rreth 18 mijë raste më Covid-19, prej të cilave 9120 janë raportuar në Moskë, duke shënuar numrin më të lartë të rasteve ditore gjatë 24 orëve të fundit që nga fillimi i pandemisë në kryeqytetin e rus.

Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se 466 pacientë kanë humbur jetën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 128, 911 persona.

Ndërsa numri i të prekurve në total ka arritur në 5, 299, 215 qytetarë.

Pas përkeqësimit të situatës epidemiologjike në Moskë, nënkryetarja e Bashkisë Anastasia Rakova njoftoi se do të shtohet numri i shtretërve në spitale për të përballuar fluksin e pacientëve.

Gjithashtu ajo njoftoi se në 20 dhe 25 qershor do të hapen dy qendra të tjera për karantinë, për pacientët me Covid të cilët nuk mund të izolohen në shtëpi./i.k./abcnews.al/

Artikulli paraprakMerkel e Macron bëjnë thirrje për vigjilencë ndaj varianteve të koronavirusit (VIDEO)
Artikulli tjetërItalia vendos karantinë 5 ditore për udhëtarët nga Britania