Ballina Bota Evropa nën mëshirën e mutacionit ‘Delta’, rritje e tmerrshme e rasteve në...

Evropa nën mëshirën e mutacionit ‘Delta’, rritje e tmerrshme e rasteve në Britani, Francë, Itali

Ka një rritje të shpejtë të rasteve të mutacionit ‘Delta’ në vendet europiane për shkak të operacionit gjithëpërfshirës të mutacionit Indian. Për shkak të variacionit që duket se mbizotëron në shumë zona, qeveritë po përqendrohen në aktivizimin e masave të reja në mënyrë që vala e katërt e pandemive të jetë më pak vdekjeprurëse se të tjerat.

Mbretëria e Bashkuar njoftoi 46.558 raste të reja të Covid-19, sipas shifrave zyrtare të qeverisë, një rritje e infeksioneve midis 14 dhe 20 korrik me 40.7% krahasuar me shtatë ditët e mëparshme.

Në 24 orët e fundit, 96 persona gjithashtu u sëmurën.

Në total, 46.35 milion njerëz në vend kanë marrë dozën e parë të një vaksine të re koronavirus deri më 19 korrik dhe 36.24 milion janë vaksinuar plotësisht.

Në Francë, numri i rasteve Covid-19 në 24 orët e fundit është rritur në 18.000, krahasuar me më pak se 7.000 një javë më parë, paralajmëroi sot Ministri Francez i Shëndetësisë, Olivier Veran, një rritje e cila, sipas tij, është e pashembullt dhe për shkak të varianti ‘Delta’.

“Sapo kam njohur numrat e infeksioneve të 24 orëve të fundit në vendin tonë. “Dje, kishim 18.000 infeksione në vetëm 24 orë”, i tha ministri francez Asamblesë Kombëtare.

“Kjo do të thotë që ne kemi pasur një rritje prej 150% të qarkullimit të virusit në një javë: këtë nuk e kemi parë kurrë më parë, as me Covid (lloji historik i virusit), as me variantin anglez, as me Afrikën e Jugut e as me ai brazilian”, vazhdoi ai.

Një nivel i tillë i rasteve pozitive nuk është zbuluar që nga mesi i majit.

“Ne kemi një armë, vaksinën”, shtoi ai.

“Kjo nuk është koha për dyshim, kjo është koha për imunitet kolektiv. Për përgjegjësi kolektive dhe kjo është e vetmja mjet që kemi për të hequr qafe Covid njëherë e përgjithmonë”.

Rastet e koronavirusit janë pesëfishuar në Romë, javën e kaluar, sipas shifrave zyrtare nga autoritetet shëndetësore italiane.

Mediat e vendit i referohen një “shpërthimi” të vërtetë, i cili i atribuohet festimeve të furishme që shpërthyen pas fitimit të Kampionatit Evropian të futbollit.

“Qyteti i Përjetshëm është bërë një burim kryesor i ndotjes”, shkruan gazeta La Repubblica.

Më konkretisht, gjatë javës nga 28 qershori deri më 4 korrik, numri i përgjithshëm i 19 incidenteve të caktuara në qytet ishte 293.

Gjatë javës, nga 12 korrik deri në 18 korrik, ato arritën deri në 1.368. Kjo është një rritje mbresëlënëse prej 450%.

“Është sikur kryeqyteti ynë të ketë vendosur të ndjekë modelin britanik, me parullën “ndalime zero”, shkruajnë komentuesit. Dhe ata shtojnë se, ka shumë të ngjarë, gabimi i madh ishte të lejosh “raundin e triumfit” edhe të kufizuar të ‘Squadra Azzurra’, me autobus të hapur, në rrugët kryesore të ‘Qytetit të Përjetshëm’.

Artikulli paraprakNjë vajzë e re shqiptare humb jetën nga përmbytjet në Gjermani (FOTO)
Artikulli tjetërProgrami më i fuqishëm i përgjimit: Si funksionon Pegasus dhe pse njerëzit janë të shqetësuar