Ballina Kronika Me P R A N G A dhe këmishën me GJ A...

Me P R A N G A dhe këmishën me GJ A K, sa vite B U R G rrezikon shoferi që shkaktoi tragjedinë shqiptare?

Shoferi i autobusit që shkaktoi dje tragjedinë shqiptare në Kroaci ka dalë sot përpara proku*rorit, ndërsa sipas të gjitha gjasave, do të mbetet në  q e l i, shkruajnë mediat kroate. Gjatë marrjes në pyetje, ai pranoi se e zuri gjumi mbi timon.

Zëdhënësi i Departamentit të Policisë Brod-Posavina, Damir Brezić u shpreh për mediat se shoferi u mor në pyetje pa avokat, por edhe pa një përkthyes të gjuhës shqipe, “sepse ai e kupton mirë gjuhën kroate”.

Në momentin që u dërgua në prokurori, shoferi shoqërohej nga dy oficerë policie, me duart në  p r a n g a, maskë mbrojtëse anti-covid dhe kokën e ulur. Në këmishën e tij duken ende njollat e  gj a k u t  nga tragjedia.

Mediat kroate, theksojnë se bazuar te ligjet vendase, vepra  p e n a l e  në fjalë, pra shkaktimi i një aksid*enti rrugor, dënimi maksimal është deri në 15 vite  b u r g.

Nëntë pasagjerë dhe shoferi i dytë i autobusit nuk arritën që të mbijetonin, ndërsa 42 u lënduan, 15 në gjendje më të rëndë dhe 15 janë akomoduar nga autoritetet kroate. Sot Kosova e ka shpallur ditë zie./db/Abcnews.al

Artikulli paraprakDy viktima dhe 10 raste të reja me Covid në Maqedoni
Artikulli tjetërLatifi jep detaje nga Kroacia: 10 trupat e pajetë mund të arrijnë nesër në Kosovë (VIDEO)