Ballina Aktualitet Përkeqësohet bilanci në Maqedoninë e Veriut, 32 viktima nga koronavirusi

Përkeqësohet bilanci në Maqedoninë e Veriut, 32 viktima nga koronavirusi

Maqedonia e Veriut raportoi një bilanc të përkeqësuar nga pandemia e Covid-19 në 24 orët e fundit.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 7,084 teste dhe janë regjistruar 1,210 raste të reja me COVID-19 në:

• Shkup – 464
• Tetovë – 177
• Gostivar – 112

• Kumanovë – 98
• Strumicë – 55
• Kërçovë – 48

• Manastir – 32
• Strugë – 29
• Kavadar – 26

• Radovish – 15
• Veles – 14

• Koçan, Gjevgjeli dhe Resnjë – nga 13
• Prilep – 12
• Dellçevë dhe Kratovë – nga 11

• Makedonski Brod – 10
• Sveti Nikollë – 9
• Dibra dhe Vinica – nga 7

• Negotinë – 6
• Berovë – 5
• Shtip, Vallandovë dhe Bogdanci – nga 4

• Makedonska Kamenica – 3
• Ohri, Kriva Pallanka dhe Pehçevë -nga 2
• Demir Hisar dhe Demir Kapija – nga 1

Janë regjistruar 451 pacientë të rikuperuar në:

• Shkup – 133
• Gostivar – 78
• Tetovë – 51

• Strumicë – 40
• Kumanovë – 36
• Kërçovë – 32

• Dibër – 13
• Veles – 10
• Manastiri dhe Resnje – nga 8

• Kavadar – 7
• Shtip – 6
• Radovish, Koçanë dhe Berovë – nga 5

• Prilep dhe Sveti Nikollë – nga 3
• Vinicë dhe Ohër- nga 2
• Gjevgjeli, Vallandovë, Pehçevë dhe Demir Kapija – nga 1.

Janë raportuar 32 persona që kanë ndërruar jetë: 8 persona nga Shkupi (52, 54, 58, 61, 67, 68, 75, dhe 77), 6 persona nga Gostivari (45, 47, 48, 61, 67 dhe 74 vjeç), 6 nga Tetova (54, 57, 60, 72, 74 dhe 78 vjeç), 3 nga Kumanova (52, 71 dhe 79 vjeç), 2 nga Kërçova (47 dhe 71 vjeç), nga një person nga Shtipi (56 vjeç), Koçani (67 vjeç) , Berova (74 vjeç), Ohhri (50 vjeç), Vallandova (58 vjeç), Struga (64 vjeç) dhe Dellçeva (32 vjeç). Nga personat e lartpërmendur, një person ka ndërruar jetë në shtëpi, dhe 31 të tjerë në spital.

Deri më tani, janë kryer gjithsej 1,118,535 teste të Covid-19 në vend. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 170,412, numri i pacientëve të rikuperuar është 152,916, numri i vdekjeve është 5,727, dhe numri i rasteve aktive është 11,769

Artikulli paraprakIsh-ministri i PS: Rama rrezik real për vendin!
Artikulli tjetërFshati Strimnicë mbyll kafiteritë për të parandaluar koronavirusin