Ballina Shëndeti Koronavirusi Të dhënat izraelite: Doza e tretë ul rrezikun e infektimit me koronavirus

Të dhënat izraelite: Doza e tretë ul rrezikun e infektimit me koronavirus

Një dozë përforcuese e vaksinës Pfizer-BioNTech ul rrezikun e infektimit nga virusi dhe zhvillimin e simptomave të rënda te personat mbi 60 vjeç, sipas të dhënave të publikuara nga ministria e shëndetësisë izraelite.

Sipas të dhënave, personat mbi 60 vjeç që morën një dozë të tretë ishin 4-fish më të mbrojtur pas 10 ditësh se personat që kishin marrë vetëm 2 doza. Doza e tretë gjithashtu mbron pesë deri në gjashtë herë shumë kundër shtrimit në spital pas 10 ditësh për të njëjtën grupmoshë.

Pavarësisht se është një ndër vendet më normat më të larta të vaksinimit në botë, Izraeli ka shënuar rritje të rasteve kryesisht për shkak të variantit Delta. Sidoqoftë, zyrtarët kanë vënë në dukje se shumica dërrmuese e personave që janë infektuar me Covid janë të pavaksinuar, sipas Times of Israel.

Rreth 1.5 milion persona kanë marrë dozën e tretë të vaksinës, ndërsa rreth 60% e popullsisë së vendit ka marrë të paktën dy doza të vaksinës. Ndërsa varianti delta u përhap në Izrael muajin e kaluar, të dhënat treguan se vaksinat ishin dukshëm më pak efektive në parandalimin e infeksioneve nga varianti më ngjitës.

Ndërsa vaksina akoma siguronte një mbrojtje të fortë 91% kundër sëmundjeve të rënda, ka pasur shqetësime në lidhjen më dobësimin e imunitetit tek të moshuarit dhe te personat më sëmundje bashkëshoqëruese.

Më 30 korrik, Izraeli filloi të administrojë të dhëna përforcuese për personat mbi 60 vjeç. Javën e kaluar, vendi mori vendimin që personat mbi 40 vjeç dhe gjithashtu gra shtatzëna, mësuese dhe punonjës të kujdesit shëndetësor nën atë moshë mund të marrin një dozë përforcuese.

Vende të tjera, përfshirë SHBA -në, Kanadanë, Francën dhe Gjermaninë, kanë miratuar një dozë të tretë përforcuese dhe fushata e vaksinimit pritet të fillojë në shtator./abcnews.al

Artikulli paraprakJohnson kërkon më shumë kohë: Të dyfishohet në 12 mijë numri i të evakuuarve nga Kabuli këtë javë
Artikulli tjetërFero infektohet me koronavirus: Mos më flisni