E hënë, 27 Shtator, 2021

COVID-19 në Japoni, Tokio në situatë të rëndë

Must Read

Kryeministri japonez Yoshihide Suga ka njoftuar zgjatjen e kufizimeve

Japonia ka zgjatur kufizimet e COVID-19 në Tokio dhe rajone të tjera deri në fund të këtij muaji për të frenuar infektimet dhe për të parandaluar mbingarkesën e spitaleve.

Teksa njoftoi masat, Kryeministri Yoshihide Suga tha se kjo mase është e nevojshme për të forcuar një sistem mjekësor i cili gjendet në vështirësi.

“Sfida jonë përfundimtare tani është parandalimi i kolapsit të sistemit mjekësor, kështu që unë do t’i kërkoj administratës së re testimin dhe trajtimin e hershëm për të moshuarit dhe ata me kushte paraekzistuese“, tha ai.

Japonia po lufton me valën e pestë të virusit. Numri i rasteve të rënda dhe ngarkesa e sistemit shëndetësor vazhdon të mbërthejë Tokion dhe zonat përreth. Masat e reja pritet të zgjasin deri më 30 shtator.

Kufizimet e deritanishme janë përqendruar në mbylljen e disa ambienteve sipas disa orareve të vendosura nga autoritet lokale.

Qytetarët po nxiten të punojnë nga shtëpia dhe të shmangin udhëtimet sa më shumë që të jetë e mundur. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 1,834 raste pozitive me COVID-19.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img