E martë, 19 Tetor, 2021

Shkup – Në Spitalin e Fëmijëve Kozle, pesë fëmijë të prekur nga Covid-19 janë të intubuar (VIDEO)

Must Read

Gjithnjë e më shumë fëmijë të infektuar me Covid-19 janë shtruar në spitalin e fëmijëve në Kozle, ndërsa 5 prej tyre janë në mbështetje të oksigjenit, njofton “Sitel”.

Fëmijët kanë frymëmarrje të ulët dhe një pamje klinike serioze, por gjendja e tyre është e qëndrueshme. Nga 20 të shtrirë në dhomat e spitaleve, deri në 15 janë fëmijë të shkollave. Përveç gjetjeve në mushkëri, pacientët gjithashtu kanë temperaturë të lartë dhe nevojë për oksigjen. Pediatrit paralajmërojnë se kjo valë është shumë më serioze se ato të mëparshme dhe numri i pranimeve dhe i të kontrolluarve është rritur me fillimin e vitit shkollor.

Mjekët kanë frikë se numri i nxënësve të infektuar do të rritet pasi fëmijët të mbyllen në klasa gjatë dimrit.

Со масивна пневмонија и позитивни на Ковид-19, 5 ученици хоспитализирани во детската болница во Козле се на кислородна поддршка. Имаат ниска сатурација и сериозна клиничка слика, но нивната состојба според лекарите е стабилна. Од 20 кои лежат во болничките соби дури 15 се школски деца. Освен наод на белите дробови пациентите имаат и висока температура и глад за воздух. Педијатрите предупредуваат дека овој бран е многу посериозен од претходните и бројот на приеми и прегледи е зголемен со стартот на учебната година.

– Моето мислење како педијатар иако тоа го делат и моите колеги од болницата е дека ќе имаме зголемување на бројот. Сега се уште е сонце и децата се надвор, но кога ќе бидат затворени прозорците во училиштата тогаш ќе има зголемен број, вели др. Мими Поповска, педијатар во детската болница во Козле.

Ако во претходните бранови во болницата во Козле од три прегледи едно дете имало позитивен наод на ковид, со делта сојот од три во ординација сите три се позитивни. Педијатрите велат дека секоја висока температура и кашлица не е ковид и родителите веднаш да не трчаат во Козле туку да побараат прво помош кај матичните.

-Имаме во чекалните и деца со температура кои не се позитивни и позитивни и доаѓа до мешање на инфекцијата па и тие што немаат можат да добијат. Затоа прво кај матичен и ако состојбата е сериозна болницата е 24 часа достапна за сите пациенти, вели др. Поповска.

Дека состојбата е сериозна покажуваат и бројките од болницата – минатиот месец имале дури 2000 прегледи и 214 деца со ковид 19. Овој месец само за две недели околу 500 пациенти поминале низ ординациите.

Од Институтот за јавно здравје ни доставија податок дека од први до 14 септември со ковид 19 регистрирале 937 деца од 0 до 19 години. Бројките покажуваат дека повеќе од 80 проценти се ученици во основните и средни училишта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img