Ballina Aktualitet 105 humbje jete nga Covid-19 brenda një jave, 26 të vaksinuar plotësisht

105 humbje jete nga Covid-19 brenda një jave, 26 të vaksinuar plotësisht

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut njofton se në periudhën nga 8 deri më 14 tetor, gjithsej 105 persona vdiqën me Covid-19, nga të cilët 75% ishin të pavaksinuar, dhe 26 persona ishin të vaksinuar me të dyja dozat, transmeton Portalb.mk.

Sipas të dhënave të ministrisë, vetëm një në 26 persona të moshës 80 vjeç nuk kishte sëmundje kronike.

“Dy pacientë ishin të vaksinuar me vaksinën Pfizer, tre me vaksinën Astra Zeneka, katër pacientët me Covid-19 që vdiqën kishin marrë vaksinën Sinovak dhe 17 pacientë morën vaksinën Sinofarm.” informuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi moshën dhe sëmundjet kronike të pacientëve që vdiqën nga Covid-19:

8 tetor

Raportohet se kanë vdekur 16 pacientë me Covid-19, pesë prej të vdekurve janë vaksinuar:

84 vjet- sëmundje të zemrës
62 vjet- sëmundje të zemrës
78 vjet- sëmundje të zemrës

63 vjet- sëmundje të zemrës dhe diabet
73 vjet- sëmundje të zemrës dhe diabet

9 tetor

18 pacientë janë raportuar të vdekur, vetëm njëri prej të cilëve është vaksinuar. Pacienti ishte 80 vjeç dhe kishte dy sëmundje kronike, diabet dhe sëmundje të zemrës.

10 tetor

14 pacientë u raportuan të vdekur, 3 prej tyre të vaksinuar.
64 vjet- sëmundje kardiake dhe malinje
59 vjet- sëmundje të zemrës

68 vjet- sëmundje të zemrës dhe diabet

11 tetor

18 pacientë raportuan se vdiqën prej tyre 6 të vaksinuar:

72 vjet- sëmundjet të zemrës dhe mushkërive
69 vjet- sëmundje kardiake
81 vjet- sëmundje të zemrës dhe diabet

76 vjet- sëmundje kardiake
64 vjet- sëmundje të mushkërive
56 vjet- sëmundje kardiake

12 tetor

6 vdekje të raportuara, vetëm 1 pacient i vaksinuar në moshën 80 vjeçare pa asnjë sëmundje kronike.

13 tetor

20 të vdekur, 8 të vaksinuar:
61 vjet – sëmundje të zemrës dhe hipotiroidizmi
80 vjet- sëmundje të zemrës, sëmundje të mushkërive dhe diabet

77 vjet- sëmundje të zemrës, sëmundje të mushkërive dhe diabet
48 vjet- sëmundje të zemrës, sëmundje të mushkërive dhe diabet
72 vjet- sëmundje të zemrës, diabet dhe sëmundje të veshkëve

77- vjet sëmundje të zemrës dhe mushkërive
78- vjet sëmundje të zemrës, sëmundje të mushkërive dhe diabet
71- vjet sëmundje të zemrës

14 tetor

13 raportohen të vdekur, 4 të vaksinuar:
75 vjet- sëmundje kardiake

74 vjet sëmundje të zemrës dhe diabet
64 vjet sëmundje të zemrës dhe diabet
77 vjet- sëmundje neuromuskulare.

Qytetarët të cilët e kanë marrë dozën e parë dhe të dytë të vaksinave të prodhuesve kinezë “Sinofarm” apo “Sinovak” do të jenë në gjendje të marrin dozën e tretë të vaksinës tre muaj pas marrjes së dozës së dytë. Kjo erdhi në përfundim sot nga Komiteti i Imunizimit.Doza e tretë është nga prodhuesi “Pfizer / Biontek”. Në fillim të këtij muaji, Komiteti i Imunizimit zgjeroi rekomandimin dhe në vend të kategorive të caktuara të qytetarëve, për të cilët u rekomandua, edhe njerëzit e tjerë do të jenë në gjendje të marrin dozën e tretë përforcuese të vaksinës.

Ndryshe, gjatë ditës së djeshme janë aplikuar gjithsej 3.475 doza vaksine, nga të cilat 917 janë aplikuar si doza e parë, 2.509 janë rivaksinuar, ndërsa 49 qytetarë kanë marrë dozën e tretë të vaksinës. Deri më 18 tetor, gjithsej janë vaksinuar 799.762 qytetarë, 763.031 janë rivaksinuar, kurse dozën e tretë e kanë marrë 1.197 qytetar.

Artikulli paraprakElmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)
Artikulli tjetërTakimi në Gostivar/ Hoxha dhe Taravari deklarohen pas takimit (VIDEO)