Ballina International Mакедонски Слободен Печат: Кој е мистериозниот осми патник со арапско потекло кој излегол...

Слободен Печат: Кој е мистериозниот осми патник со арапско потекло кој излегол жив од запалениот автобус и исчезнал

Дали мистериозниот патник е извесен Шаип Науф ал Салах, 36-годишен Арап, државјанин на Обединетите Арапски Емирати, бугарската обвинителка Сијка Милева на денешната прес конференција не можеше да одговори. Неговото име го виделе роднините на преживеаните на листа која ја добиле во болницата во Софија. Тоа го тврди и синот на вториот возач на автобусот кој загина во пожарот на возилото. На официјалната листа на преживеани која ја објави македонското МНР стојат имињата на седум лица, и меѓу нив не е арапскиот државјанин.

Бугарските истражители дополнително ќе истражат кој е овој човек и каде се наоѓа сега. Дали тој се спасил од запалениот автобус и потоа мистериозно исчезнал во ноќта.

Според бугарското јавно обвинителство, од автобусот на смртта се извлечени 44 тела, за кои престои идентификација во наредните денови по што „телата ќе може да се ослободат и испратат во Македонија кај блиските за погреб на достоинствен начин“.

Неколку часови пред несреќата, на граничниот премин Капитан Андреево, од правец на Турција влегол автобусот, сопственост на скопската туристичка агенција „Беса транс“ со 52 патници и тие се евидентирани од бугарската погранична служба.

Ако се собере вкупниот број на жртви – 44 и бројот на преживеани 7, тоа се вкупно 51 лице, за разлика од регистрираните 52 на граничниот премин Капитан Андреево, посочи бугарската обвинителка Сијка Милева. Недостасува еден патник, а тоа се поклопува и со изјавата на еден од преживеаните сведоци, кој тврдел дека 8 лица живи излегле од автобусот.

– Во една од болничките соби разговарав со преживеано момче, на моја возраст кој го скршил стаклото од задниот прозорец и од таму се спасени лицата кои сега се во болница и му реков „Ти си херој“. Тој тврдеше дека се спасиле 8 лица. Голема загатка е каде е осмото лице кога сведокот категорично тврдеше дека се спасени 8 лица, раскажува обвинителката видно потресена зошто била на самото место на несреќата и ги видела труповите на загинатите, а потоа во болницата ги посетила и преживеаните.

https://youtu.be/ZRgSKjnrxog

Тезата за мистериозниот осми патник ја образложи и Борислав Сарафов, заменик јавен обвинител и директор на Националната истражна служба.

– Ако на Капитан Андреево е регистриран влез на 52 патници од тој автобус, а имаме потврда за 44 трупа, останува сомнеж за осмиот патник кој ја преживеал несреќата. Дали се прекачил во друг автобус од четирите на туристичката фирма на некое од застанувањата по патот, се проверува од видео надзорот на тие места. Обвинителството испраша двајца од патниците кои биле будни во времето на несреќата и дадоа исклучително точчни и објективни информации за настанот. Испрашани се независно еден од друг, дадоа детали кои се поклопуваат, поради што се апсолутно веродостојни како сведоци. Ќе испрашаме уште двајца од згрижените во болницата Пирогов, рече Сарафов.

– Се проверуваат листите на патници дали некој кој бил во овој автобус на Капитан Андреево, ја напуштил границата со друг автобус. Дали автобусот го напуштил откако се спасил или го сменил автобусот на некоја од постројките за одмор не знаеме, вели Сарафов, додавајќи дека сите овие хипотези се проверуваат.

Милева напоменува дека 20 минути пред кобниот момент, патниците одмарале на бензинска станица и се проверува видео надзорот за да се утврди кој влегол во автобусот, а се проверуваат и документите од граничните пунктови каде е регистриран влезот на сите патници од автобусот кој се запали на автопатот „Струма“.

Со вкрстување на ДНК примероците од роднините на загинатите во македонскиот автобус во Бугарија, земени од македонските власти и ДНК примероците кои бугарските истражни служби ги зедоа од опожарените тела, ќе се изврши целосна идентификација на жртвите во катастрофалната автобуска несреќа што во вторникот рано наутро околу 2 часот се случи на автопатот „Струма“, потврдија истражителите.

Од друга страна, директорот на Институтот за судска медицина доктор Александар Станков во телефонска изјава за „Слободен печат“ вели дека завршени се 44 обдукции на целосни тела, но и делови од тело, за кои со понатамошна ДНК анализа ќе се утврди дали припаѓаат на 44-те лица или се дел од 45-то тело.

https://youtu.be/JjMEkVTlyNY

Udhëtari misterioz i cili ka dalë gjallë nga autobusi është nga Emiratet e Bashkuara Arabe

Sofje, 25 nëntor – Prokuroja bullgare, Sijka Mileva, gjatë konferencës së sotme për media, nuk u përgjigj në pyetjen se a është 36 vjeçari Shaip Nauf Al Salah, shtetas i Emirateve të Bashkuara Arabe udhëtari misterioz. Emrin e tij e kanë parë familjarë të të mbijetuarve në listën që e kanë marrë nga autoritetet bullgare. Këtë e pohon edhe djali i shoferit të dytë, i cili ka humbur jetën në vend ngjarje.

Në listën zyrtare të të mbijetuarve të cilën e publikoi MPJ e Maqedonisë së Veriut, nuk qëndron emri i shtetasit arab.

Hetuesit bullgar, në mënyrë shtesë do të hetojnë kush është ky njeri dhe ku gjendet. Nëse ai ka shpëtuar nga autobusi i djegur dhe më pas në mënyrë misterioze është zhdukur natën.

Sipas Prokurorisë bullgare, nga autobusi janë nxjerr trupat e 44 personave, për të cilët pason procesi i identifikimit në ditën në vazhdim, pas cka të njëjtit do të dërgohen tek familjarët në Maqedoninë e Veriut.

Disa orë para aksidentit, në pikëkalimin kufitar Kapitan Andreevo, nga drejtimi i Turqisë ka hyrë një autobus, në pronësi të agjencisë turistike “Besa Trans” me 52 udhëtarë dhe ata janë evidentuar nga shërbimet kufitare bullgare.

Nëse mblidhet numri i viktimave 44 dhe numri i të mbijetuarve 7 atëherë ato janë gjithsej 51 persona, për dallim nga ajo se në pikëkalimin kufitar jaën evidentuar 52, ka theksuar prokurorja bullgare Sijka Mileva.

Mungon një udhëtar, ndërsa kjo përputhet edhe me deklaratën e njërit nga dëshmitarët e mbijetuar i cili ka thënë se 8 persona kanë dal të gjallë nga autobusi.

Sarafov: Nuk ka dyshime për akt terrorist

Zëvendëskryeprokurori bullgar Borislav Sarafov ka deklaruar sot se sipas ekspertizës mjeko-ligjore, të gjitha viktimat e aksidentit në Bullgari, kanë vdekur nga zjarri.
Sipas tij, deri tani, dyshimi më i madh është gabimi njerëzor, sinjalizim i dobët.

Sipas Sarafov, është analizuar edhe sinjalistika e dobët rrugore dhe organizimi i trafiku, ku është konstatuar se organizimi i lëvizjes në magjistrale është i dobët.

“Nuk pati akt terrorist dhe eksplodim”, theksoi Sarafov.
Njerëzit nuk kanë mundur të dalin sepse rruga deri te dyert e para është pengur nga zjari, kurse dera e pasme ëshstë ngatërruar me pankinën mbrojtëse mes dy korsive rrugore. Ekzistojnë gurmë të frenimit, por nuk është e qartë se pe autobusi ka kthyer në anën e djathtë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews