Ballina Bota Borë e madhe në zemër të Zvicrës (VIDEO+FOTO)

Borë e madhe në zemër të Zvicrës (VIDEO+FOTO)

Në Engelberg dhe zonën përreth në kantonin Obwalden, pothuajse 50 centimetra borë e freskët ka rënë në 48 orët e fundit, njofton WetterOnline Schweiz, transmeton Tetova News.

Reshjet e mëdha të borës çuan në disa aksidente në kantonin Obwalden të hënën.

Tejkalimi i shpejtësisq ose drejtimi me goma verore shkaktoi që disa automjete të dilnin nga rruga. Sot në mëngjes në Alpnachstad, në rrugën A8 në drejtim të Brünig, rreth orës 07:00 ka ndodhur një përplasje nga ana e pasme për shkak të gomave të verës. Askush nuk u lëndua, kështu e nis njoftimin e saj policia zvicerane për gjendjen momentale në kantonin Obwalden dhe jep informacione për disa aksidente.

Obwalden, gjithashtu Obwald, është një nga 26 kantonet që formojnë Konfederatën Zvicerane. Ai përbëhet nga shtatë komuna dhe selia e qeverisë dhe parlamentit është në Sarnen. Tradicionalisht konsiderohet një ” gjysmë kanton “, gjysma tjetër është Nidwalden .

Obwalden gjendet në Zvicrën Qendrore dhe shtrihet në qendrën gjeografike të Zvicrës . Kufizohet me kantonin e Lucernit në veri, kantonin e Nidwalden dhe Uri në lindje dhe kantonin e Bernës në jug. Kantoni është në thelb në luginën e Sarner Aa në jug të liqenit të Lucernit, me një enklavë rreth Engelberg .

Është një nga kantonet më të vogla. Qyteti më i madh është Sarnen, i ndjekur nga Kerns dhe Alpnach.

Së bashku me Nidwalden, Obwalden ishte pjesë e kantonit pyjor të Unterwalden, një nga tre pjesëmarrësit në themelimin e Konfederatës së Vjetër Zvicerane, të emërtuar në Paktin e Brunnen të 1315 me Urin dhe Schwyz. Ndarja e Unterwalden në dy territore të veçanta, Nidwalden dhe Obwalden, duket se zhvillohet gjatë shekujve 14 dhe 15./TetovaNews

Artikulli paraprakLAJM I TRISHTË/Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar
Artikulli tjetërAksident në autostradën Tetovë – Shkup (VIDEO)