Ballina Bota FATKEQËSI E PËRMASAVE EPIKE/ I gjithë qyteti urdhërohet të evakuohet pas përmbytjes...

FATKEQËSI E PËRMASAVE EPIKE/ I gjithë qyteti urdhërohet të evakuohet pas përmbytjes së impiantit të trajtimit të ujërave të zeza (VIDEO+FOTO)

Popullsia prej 7,000 banorësh u urdhërua të largohej pasi ujërat e përmbytjeve nga stuhia e vazhdueshme e shiut pushtuan qytetin Merrit të Kolumbisë Britanike në Kanada, 270 km në verilindje të Vankuverit, transmeton Tetova News sipas agjencive të lajmeve kanadeze.

I gjithë qyteti i Merritt, me një popullsi prej 7,000 banorësh, është nën një urdhër evakuimi pasi përmbytjet shkaktuan dështimin e plotë të impiantit të trajtimit të ujërave të zeza të bashkisë, duke çuar në atë që zyrtarët e qytetit po e quajnë një “rrezik të menjëhershëm për shëndetin dhe sigurinë publike”.

“Vazhdimi i banimit të komunitetit pa shërbime sanitare paraqet rrezik të ekspozimit ndaj ujërave të zeza masive dhe rrezik për shëndetin personal”, thuhet në urdhrin e lëshuar nga qyteti në orën 10:05 të mëngjesit të së hënës.

“Impianti i trajtimit të ujërave të zeza është i përmbytur dhe jo funksional dhe do të jetë për një periudhë të pacaktuar kohore,” thuhet në urdhrin, i cili u kërkon banorëve të përpiqen të bëjnë plane për të qëndruar me miqtë ose familjen jashtë komunitetit, i cili ndodhet në jug të BC. Brendësia, rreth 200 kilometra në verilindje të Vankuverit.

Ata që nuk kanë këtë opsion u thuhet të shkojnë ose në Kamloops ose në Keloëna, ku janë ngritur qendrat e evakuimit emergjent . Banorëve të Merritt me adresa me numra tek u kërkohet të shkojnë në Kamloops, ndërsa banorëve me adresa me numra çift u kërkohet të shkojnë në Keloëna.


Një pikë grumbullimi është ngritur në Merritt’s Nicola Valley Memorial Arena, ku ata që kanë probleme me lëvizjen ose që nuk kanë akses në një automjet mund të kenë akses në shërbimet e evakuimit të autobusit ose transportin alternativ. Pompat e benzinës janë kërkuar të qëndrojnë të hapura për momentin.

Të hënën pasdite, zyrtari njoftoi se sistemi i ujit të qytetit po mbyllej për shkak të kontaminimit.

“Uji është i papijshëm edhe i zier. I bëjmë thirrje banorëve të mos konsumojnë ujë”, thuhet në alarm.

Urdhri i evakuimit u dha dy orë pasi zyrtarët e qytetit dhanë një alarm duke u kërkuar qytetarëve që të ndalonin menjëherë përdorimin e ujit ose tualetet e shpëlarjes për shkak të përmbytjeve nga stuhia e vazhdueshme e shiut në jugperëndim, e cila kishte pushtuar edhe vendin ku ndodhet impianti i ujërave të zeza.

Artikulli paraprakBasha “hap kartat”: Të tjerë persona presin që të shpallen non grata
Artikulli tjetërShmangni këto kombinime të ushqimeve që të qëndroni të shëndetshëm, ja çfarë thotë doktoresha