Ballina Bota Fluksi i gazit rus në Gjermani po rritet pavarësisht kërcënimit nga Bjellorusia

Fluksi i gazit rus në Gjermani po rritet pavarësisht kërcënimit nga Bjellorusia

Fluksi i gazit rus përmes një gazsjellësi kryesor drejt Gjermanisë është rritur sot dhe nuk ka asnjë tregues se Presidenti i Bjellorusisë ka zbatuar kërcënimin e tij për të ndërprerë furnizimet në Bashkimin Evropian me afrimin e dimrit.

Duke synuar furnizimet me gaz që ngrohin miliona shtëpi në të gjithë Evropën, presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko paralajmëroi javën e kaluar se ai mund të hakmerret kundër çdo sanksioni të ri të BE-së mbi mosmarrëveshjen kufitare Bjellorusi-BE duke mbyllur kufirin.

Rusia është një eksportues i madh i gazit natyror në Evropë nëpërmjet Bjellorusisë dhe Kremlini e ka bërë të qartë se nuk dëshiron të shohë ndërprerjen e furnizimeve.

Çmimet evropiane të gazit spot u rritën me 6.27% në 79.70 euro për megavat orë sot në orën 13:46, me tregun që mbetet i shtrënguar këtë vit për shkak të një sërë faktorësh, nga stoqet më të ulëta deri tek kërkesa më e lartë pas lehtësimit të bllokimeve të COVID- 19.

Deri kohët e fundit, mungesa e flukseve shtesë nga Moska – e cila përputhet vetëm me vëllimet e përcaktuara në kontratën e saj – ishte një faktor kyç në rritjen e çmimeve të gazit dhe tregu po monitoron nga afër çdo ndërprerje të mundshme të rrjedhës ruse.

Monopoli shtetëror rus i gazit Gazprom filloi të furnizojë me karburant objektet e tij evropiane të magazinimit javën e kaluar, me flukse që vinin kryesisht përmes Bjellorusisë dhe Ukrainës.

Presidenti Vladimir Putin tha të shtunën se një masë për të bllokuar rrjedhat e gazit në Gjermani rrezikon të tensionojë marrëdhëniet midis Minskut dhe aleatit të tij kryesor, Moskës, duke shtuar se ai do të diskutojë këtë çështje me Lukashenkon.

Fluksi për orë drejt Gjermanisë në pikën matëse Malnau, që ndodhet në kufirin polak, ka arritur sot mbi 12,454,248 kilovat orë, sipas të dhënave të operatorit të rrjetit gjerman Gascade, i rritur krahasuar me vëllimet e fundjavës.

Infrastruktura e transmetimit të gazit në Bjellorusi është në pronësi të Gazprom.

Sot, rezultatet e ankandeve mujore treguan se Gazprom nuk mbylli kapacitetet shtesë për kalimin e gazit natyror përmes Ukrainës dhe përmes seksionit polak të tubacionit Yamal-Evropë për muajin dhjetor.

Megjithëse në përgjithësi injoron ankandet mujore, Gazprom mbyll kapacitetin tranzit në ankandet ditore, herë pas here kur ka kërkesa shtesë nga klientët e tij.

Rusia ka thënë se sapo gazsjellësi Nord Stream 2 të marrë dritën jeshile nga Gjermania për të operuar, do të jetë në gjendje të fillojë të rrjedhë më shumë gaz në Evropë. Nord Stream 2 është projektuar për të anashkaluar vendet e tranzitit, veçanërisht Ukrainën, e cila ka një histori mosmarrëveshjesh me Moskën për çmimin e gazit.

Artikulli paraprakRritet kriza e COVID në Greqi, 6.950 raste të reja, 72 vdekje, 551 të intubuar
Artikulli tjetërDy shqiptarë kapen me 800 mijë euro, i kishin fshehur në çantën e palestrës!