Ballina Bota Futbollistet afgane mbërrijnë në Londër, fluturimi i tyre është paguar nga Kim...

Futbollistet afgane mbërrijnë në Londër, fluturimi i tyre është paguar nga Kim Kardashian

Një skuadër afgane e futbollit për femra, midis moshës 13 dhe 19 vjeç mbërriti në Britaninë e Madhe mbrëmë si pjesë e një pakete shpëtimi të madhe që filloi pasi talebanët morën pushtetin, raporton BBC.

Në aksion morën pjesë një numër i madh njerëzish, nga sportistë dhe filantropë e deri te rabinët hasidikë. Fluturimi i tyre u mor me qira nga një organizatë bamirëse hebreje dhe u pagua nga Kim Kardashian West.

Së bashku me Kim Kardashian, vajzat i ka ndihmuar edhe presidenti i klubit të futbollit Leeds United, Andrea Radricani.

“Kapitulli i parë u shkrua! Kur mora thirrjen për ndihmë për të shpëtuar një ekip të ri nga Afganistani, nuk dija nga të filloja. Ata zbarkuan në Britani sot. Jam krenar që jam pjesë e ekipit që e bëri këtë të ndodhë. Shpresojmë që një ditë “do të luajnë në Leeds”, ka shkruar Radricani në Twitter.

Khalida Popal, një ish-menaxhere e kombëtares afgane të femrave që mori pjesë në shpëtimin e tyre, komentoi gjithashtu situatën.

“Misioni është përmbushur. Jam shumë e lumtur dhe krenare për këto vajza. Ata ishin të traumatizuara. Ata kaluan shumë peripeci dhe arritën të qëndronin të forta. “Unë mund të filloj një jetë të re tani,” tha Khalida Popal për BBC.

Artikulli paraprakAna Dostojevskaja: Dita kur Dostojevski më shprehu dashurinë
Artikulli tjetërMblidhet VMRO: Vetëm zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë zgjidhje për krizën politike