Ballina Bota Gjermani/ Social Demokratët, të Gjelbërtit dhe Demokratët e Lirë shpallin marrëveshjen për...

Gjermani/ Social Demokratët, të Gjelbërtit dhe Demokratët e Lirë shpallin marrëveshjen për qeverinë

“Kemi një qeveri”, janë fjalët e para të socialdemokratit Olaf Soltz, i cili merr në mënyrë të papritur Kancelarin e Gjermanisë.

Në një konferencë shtypi në Berlin, Soltz, i udhëhequr nga liderët e të Gjelbërve dhe Demokratëve të Lirë, njoftoi marrëveshjen e qeverisë së koalicionit për lokomotivën e Eurozonës, pas një muaji negociatash mes tre partive.

SPD, të Gjelbrit dhe FDP do të udhëheqin qeverinë në epokën pas Merkelit për katër vitet e ardhshme.

Gjermania “lëviz në konstelacionin e tre drejtimeve”

Scholz vlerësoi gjithashtu bashkëpunimin në negociatat e të tre palëve të punuara “afër intensivisht, ndonjëherë me pasion dhe besim”.

“Gjermania po lëviz në një plejadë trekahëshe”, tha Analena Berbock e të “Gjelbërve”. Në fjalën e saj për të shpallur marrëveshjen trepalëshe të formimit të qeverisë, ylli i partisë “Die Gruene” tha: “Në një plejadë prej tre drejtimesh, asnjë parti nuk mund të imponohet”, pranoi Analena 40-vjeçare dhe shtoi: “Duhet të jesh gati të pranosh këndvështrimin e tjetrit”.

Ajo theksoi se nevojitet një politikë e jashtme aktive. “Krizat, gjithashtu në afërsi të Evropës, janë përkeqësuar, për shembull, nëse shikohet Bjellorusia”.

Kreu i Demokratëve nxitoi të lavdërojë Olaf Solz: “E kemi parë si një lider të fortë. Mbi të gjitha e kemi parë si një lider brenda vendit. Prandaj “Olaf Solz do të jetë një kancelar i fortë i Gjermanisë”. Gjithashtu shtoi se Gjermania do të vazhdojë të jetë një partner i besueshëm i perëndimit.

“Ne ndihemi të përulur nga ajo që kemi vendosur të bëjmë”, tha Lindner. Ai shtoi megjithatë se “do të na duhet edhe mbështetja e atyre që nuk na votuan”.

Bashkëkryetari i të Gjelbërve, Robert Habeck tha për negociatat e tre palëve: Ndonjëherë ishte vërtet rraskapitëse. Por ne arritëm të kapërcenim dallimet tona.

Ai shtoi se të tre palët ranë dakord për masa specifike për mbrojtjen e klimës, si zgjerimi i burimeve të rinovueshme të energjisë në 80%.

Artikulli paraprakSuedi/ Kryeministrja Magdalena Anderson jep dorëheqjen tetë orë pas zgjedhjes së saj
Artikulli tjetërDetaje të reja për aksidentin tragjik me 45 viktima, zbulohet koha të cilën autobusi kaloi nëpër Bullgari, 3 versionet se si mund të ketë ardhur deri te aksidenti tragjik