Ballina Bota Kinë: Provinca Liaoning përjeton reshjet më të mëdha të borës në 116...

Kinë: Provinca Liaoning përjeton reshjet më të mëdha të borës në 116 vjet për shkak të dimrit të hershëm (VIDEO)

Për shkak të stuhive të dimrit të hershëm, rajoni verilindor i Kinës po përjeton reshjet më të këqija të borës në 116 vjet, duke shkaktuar paralizim të konsiderueshm në jetën e përditshme.

Si rezultat i stuhive të forta të dimrit të hershëm, pjesë të rajonit verilindor të Kinës po përjetojnë reshjet më të këqija të borës në 116 vjet, duke shkaktuar ndërprerje të konsiderueshme në jetën e përditshme. Reshjet e mëdha të borës së kësaj jave kanë rezultuar në anulime fluturimesh, mbyllje rrugësh, ndërprerje të transportit publik dhe një rënie dramatike të temperaturave. Janë ngritur shqetësime për mbajtjen e shtëpive të ngrohta në Shenyang, i cili përjetoi ndërprerje të energjisë në fillim të këtij viti si rezultat i reshjeve rekord të borës. Reshjet mesatare të borës në Shenyang, kryeqyteti i provincës Liaoning, ishin 51 cm (20 inç).

Stuhia ka ndikuar rëndë në trafikun në Liaoning, me shumicën e stacioneve të pagesës së autostradave të mbyllura që nga e marta. Përveç atyre në Dalian dhe Dandong, stacionet e trenave dhe autobusëve kanë mbetur gjithashtu të mbyllur, sipas mediave lokale, transmeton Tetova News.

Autoritetet deklaruan se po rrisin përpjekjet për të mbajtur shtëpitë të ngrohta duke rritur importet e qymyrit dhe duke rritur kapacitetin e prodhimit të energjisë. Ai gjithashtu u bëri thirrje tregjeve dhe dyqaneve ushqimore të grumbullojnë ushqime me çmime më të ulëta. Sipas raporteve të mediave lokale, rajoni verilindor i Kinës ishte një nga zonat më të prekura nga ndërprerjet e energjisë elektrike në shtator të këtij viti, me rritjen e kostove që kontribuoi në mungesën e qymyrit.

Pas një stuhie të madhe dëbore në Mongolinë e Brendshme, një person humbi jetën dhe u prekën mbi 5600 të tjerë. Sipas studiuesve meteorologjikë në qytetin mongol të Tongliao, stuhia e borës ishte një ngjarje ekstreme e motit ekstrem, e rastësishme dhe e papritur. Në Mongolinë e Brendshme dhe Kinën verilindore, u lëshuan gjithsej 27 alarme të kuqe, niveli më i lartë i paralajmërimit për stuhi dëbore. Temperaturat në disa pjesë të Kinës verilindore ranë me të paktën 14 gradë Celsius si pasojë e valës së të ftohtit që filloi të dielën. Sipas medias shtetërore Xinhua , kjo është ndoshta reshjet më të larta të borës të regjistruara që nga viti 1905, transmeton Tetova News.

Pavarësisht nga fakti se kriza e energjisë elektrike është ulur, State Grid Corp i Kinës ka paralajmëruar më parë për një ekuilibër të përgjithshëm të ngushtë me boshllëqe të pjesshme midis furnizimit me energji dhe kërkesës gjatë dimrit. Kina është shumë e varur nga qymyri për energji, pavarësisht premtimit të presidentit kinez Xi Jinping se vendi i tij do të arrijë kulmin e emetimeve të karbonit në nëntë vjet, sipas Xinhua, transmeton Tetova News.

Artikulli paraprakTransporti Publik në Tetovë funksionon jashtë normave ligjore (VIDEO)
Artikulli tjetër“S’ka luftë në Bosnje Hercegovinë”, zbutet Dodik: Nuk sakrifikoj paqen për Republikën Srbska (VIDEO)