Ballina Bota Kryeministri francez rezulton pozitiv me COVID-19 (VIDEO)

Kryeministri francez rezulton pozitiv me COVID-19 (VIDEO)

Kryeministri francez Jean Castex doli pozitiv me Covid-19 në mbrëmjen e 22 nëntorit dhe “axhenda e tij do të rregullohet në ditët në vijim, në mënyrë që ai të vazhdojë aktivitetet e tij duke qenë në izolim”, informoi AFP Matignon.

Kreu i qeverisë kishte mësuar pak orë më parë se një nga vajzat e tij 11-vjeçare kishte rezultuar pozitive. “Prandaj ai bëri menjëherë një test PCR, i cili rezultoi pozitiv”, tha Matignon.

Jean Castex kishte shkuar në Bruksel në mëngjes, ku kishte takuar homologun e tij belg, Alexander De Croo, i cili gjithashtu u vendos në karantinë si masë parandaluese. Kryeministri shoqërohej edhe nga ministrat e Forcave të Armatosura, Florence Parly, të Brendshme, Gérald Darmanin, të Drejtësisë, Eric Dupond-Moretti, të Sekretarit të Shtetit për Evropën, Clément Beaune.

Në delegacion ishin edhe Drejtori i Përgjithshëm i Sigurisë së Brendshme, Nicolas Lerner, ai i Sigurisë së Jashtme, Bernard Emie, Prokurori Kombëtar i Antiterrorizmit, Jean-François Ricard dhe Koordinatori Kombëtar i Inteligjencës dhe Luftës kundër Terrorizmit, Laurent Nunez.

Kreu i qeverisë, 56 vjeç, i cili mori dy doza të vaksinës në pranverë, deri më tani nuk kishte rezultuar kurrë pozitiv.

Artikulli paraprakZendeli për Rexhepin: Nuk është ai Kastriot që unë kam njohur! (VIDEO)
Artikulli tjetërEl Salvadori gati për të ndërtuar një «Bitcoin city» që do të furnizohet me energji nga një vullkan afër qytetit, Presidenti Nayib Bukele: Kjo do ta bëjë El Salvadorin qendrën financiare të botës