Ballina Shëndeti Koronavirusi Mutacioni Delta/ Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Mutacioni Delta/ Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Simptomat e të infektuarve me variantin Delta (mutacion indian) të koronavirusit ndryshojnë nga simptomat klasike të infeksionit Covid-19, sipas një studimi të ri.

Shkencëtarët nga Australia, duke analizuar simptomat e pacientëve të infektuar me mutacionin Delta, vërejnë se simptomat që ata shfaqin janë të ndryshme nga ato të vërejtura më parë tek njerëzit që janë infektuar me variante të tjera të SARS-CoV-2.

Pjesërisht kjo është e pritshme pasi çdo person është i ndryshëm në atë që kjo nënkupton për sistemin e tyre imunitar dhe sjelljen e virusit kur ai hyn në secilin prej nesh.

Pra, cilat janë simptomat më të zakonshme të Delta?

Duke analizuar të dhënat nga një sistem simptomash (aplikacioni) i vetë-raportuar i zhvilluar nga Mbretëria e Bashkuar, studiuesit vunë re se simptomat më të zakonshme të Covid-19 tani kanë ndryshuar tani që mutacioni Delta është mbizotërues, krahasuar me atë që dinim deri më tani.

Ndërsa ethet dhe kolla janë ende simptomat më të zakonshme të infeksionit dhe dhimbjet e kokës dhe dhimbjet e fytit gjithashtu raportohen shpesh nga pacientët, rrallë raportohet nga dikush me rrjedhje hundësh të tipit Delta. Megjithatë, humbja e nuhatjes (anosmia) që shoqëroi mutacionet e tjera të koronavirusit, raportohet tashmë në vendin e nëntë për nga frekuenca e saj.

Studiuesit shpjegojnë se këto ndryshime në simptoma mund t’i atribuohen mënyrës se si ndryshon virusi ose faktit që pacientët që kërkojnë ndihmë mjekësore janë tani në një fazë më serioze, ndërsa për shkak të shkallës së lartë të vaksinimit tek të moshuarit, rastet e reja kanë të bëjnë veçanërisht të rinjtë të cilët nga ana e tyre priren të kenë simptoma më të lehta.

Ekspertët theksojnë se, duke pasur parasysh mutacionin aktual Delta, të mos mendojmë se rrjedhja e hundës dhe dhimbja e fytit është thjesht një ftohje, pasi mund të sinjalizojë një infeksion Covid-19.

Artikulli paraprakKolesterol i lartë, shikoni se çfarë hani! Ky është fajtori
Artikulli tjetërBE-ja rekomandon përdorimin e pilulës së Merck kundër COVID-19