Ballina Bota Rritet kriza e COVID në Greqi, 6.950 raste të reja, 72 vdekje,...

Rritet kriza e COVID në Greqi, 6.950 raste të reja, 72 vdekje, 551 të intubuar

Greqia bëri të ditur se rastet e reja të konfirmuara laboratorike me koronavirus të regjistruar në 24 orët e fundit janë 6.950, nga të cilat 15 janë identifikuar pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 838.824, (ndryshimi ditor + 0,8%), nga të cilët 50,7% meshkuj. Bazuar në rastet e konfirmuara të 7 ditëve të fundit, 105 infektime konsiderohen si të lidhura me udhëtime nga jashtë dhe 2727 janë të lidhura me një rast tashmë të njohur.

Vdekjet e reja të pacientëve me COVID-19 janë 72, ndërsa që nga fillimi i epidemisë janë regjistruar gjithsej 16838 vdekje. 95.4% kishin sëmundje themelore dhe/ose mosha 70 vjeç e lart.

Numri i pacientëve të trajtuar me intubacion është 551 (61.3% meshkuj). Mosha mesatare e tyre është 64 vjeç. 84.2% kanë një sëmundje themelore dhe/ose mosha 70 vjeç e lart. Nga pacientët e intubuar, 460 (83.48%) janë të pavaksinuar ose pjesërisht të vaksinuar dhe 91 (16.52%) janë plotësisht të vaksinuar.

Artikulli paraprakA është gati Turqia të sulmojë kurdët e Sirisë?
Artikulli tjetërFluksi i gazit rus në Gjermani po rritet pavarësisht kërcënimit nga Bjellorusia