Ballina Bota Varianti i ri i COVID shtrin “krahët” edhe në Britani, zbulohen dy...

Varianti i ri i COVID shtrin “krahët” edhe në Britani, zbulohen dy raste të reja

Varianti i ri i COVID, i quajtur Omicron po vijon të përhapet në disa vende. Dy raste të reja janë zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar, ka bërë të ditur sekretari britanik i Shëndetësisë, Sajid Javid.

Javid ka thënë gjithashtu se do të ketë testime të tjera në zonat ku u identifikuan rastet, në Chelmsford dhe në Nottingham.

2 personat e identifikuar me variantin e ri tashmë janë izoluar së bashku me familjet e ttyre ndërsa vijojnë testimet.

Të dyja rastet janë të lidhura me njëra tjetrën. Varianti i ri i COVID-19 është zbuluar fillimisht në Afrikë të Jugut, ndërsa disa raste tashmë janë shfaqur në Evropë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se varianti i ri i koronavirusit është mjaft shqetësues dhe se do të duhet të bëhen analiza për të parë ndikimin e tij.

Artikulli paraprakPërhapja e variantit të ri, Shtetet e Bashkuara të Amerikës pezullojnë fluturimet nga Afrika
Artikulli tjetërPo udhëtonin nga Afrika e Jugut, 61 pasagjerë nga Holanda rezultojnë pozitivë më Covid