Ballina Bota Vendime të reja / Austria vendos orë policore për ata që nuk...

Vendime të reja / Austria vendos orë policore për ata që nuk janë plotësisht të vaksinuar

Austria do të vendosë të hënën një orë policore për ata që nuk janë vaksinuar plotësisht kundër llojit të ri të koronavirusit, pasi numri i rasteve të infeksionit po rritet në vend.

Kancelari Alexander Schallenberg tha të enjten se mbyllja mund të marrë “dritën jeshile” pas takimit të së dielës me krerët e shteteve dhe ekspertët.

Ai përmendi se është kundër vendosjes së shtetrrethimit për të gjithë.

Ministri i Shëndetësisë Wolfgang Muckstein tha se nga e hëna, shtetrrethimi për ata që nuk janë vaksinuar në provincat e Austrisë së Epërme dhe Salzburgut është i sigurt, por ai mbeti pa përgjigje në pyetjen se kur do të hyjë në fuqi një masë e ngjashme për të gjithë vendin, transmeton Tetova News.

Muckstein tha se do të zbatohet detyrimi i vaksinimit për ata që punojnë në sektorin e shëndetësisë.

Nga e hëna, ata që nuk janë vaksinuar plotësisht në të dy shtetet nuk do të lejohen të dalin jashtë, edhe nëse kanë pasur një infeksion ose një test negativ PCR.

Gjermania e ka kthyer Austrinë në kategorinë e vendeve me “rrezik të lartë” për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve.

Nga e diela, pasagjerët që vijnë nga Austria do t’i nënshtrohen një karantine 10-ditore. Ata do të mund të dalin nga karantina nëse janë negativë për virusin në ditën e pestë të karantinës.

Vendi ka konfirmuar 923,150 raste dhe 11,601 vdekje nga virusi, sipas Universitetit Amerikan Johns Hopkins.

Artikulli paraprakDETAJE PËR TRAZIRAT E DJESHME NË MOSTAR: Policia qëllon në ajër për të qetësuar huliganët, shikoni videon
Artikulli tjetërJaponia me internetin më të shpejtë në botë, mund të shkarkoni 80 mijë filma për një sekondë