Ballina Bota Biden në ditën e parë të Samitit për Demokraci: sfida të qëndrueshme...

Biden në ditën e parë të Samitit për Demokraci: sfida të qëndrueshme dhe alarmante për demokracinë në botë (VIDEO)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se demokracia po përballet “me sfida të qëndrueshme dhe alarmante” në mbarë botën. Ai këto komente i bëri në nisjen e Samitit për Demokracinë, një samit virtual, ku po marrin pjesë liderët e 110 shteteve, përfshirë edhe Maqedoninë, Shqipërinë dhe Kosovën.

Sipas Bidenit, trendet e demokracisë “gjerësisht janë duke shkuar në drejtimin e gabuar”, prandaj, ai tha se “demokracia ka nevojë për kampionë”. Sipas presidentit amerikan, ripërtëritja e demokracisë kërkon “përpjekje të vazhdueshme”.

“Demokracia nuk ndodh aksidentalisht. Ne duhet ta ripërtërijmë në çdo gjeneratë dhe sipas meje, kjo është çështje urgjente për të gjithë ne”, tha Biden.

Presidenti Biden thanë se autokracitë e fuqishme po tentojnë që ta zgjerojnë ndikimin e tyre në mbarë botën.

“Përmes presionit të jashtëm nga autokratët, që duan të zgjerojnë fuqinë e tyre, për ta eksportuar dhe zgjeruar ndikimin e tyre në mbarë botën dhe për të justifikuar politikat dhe praktikat e tyre represive, si mënyrë më e mirë për të adresuar sfidat e sotme. Kështu e paraqesin ata këtë gjë”, tha Biden.

Ai tha se në planin e brendshëm, SHBA-ja ka nisur një sërë iniciativash për t’ua përmirësuar jetën amerikanëve, por po ashtu “ne po dyfishojmë mbështetjen tonë për demokracitë në mbarë botën”, tha Biden.

Artikulli paraprakVIDEO/Nuk e deshi hoxhën në lamtumirën e fundit, ish-ushtari i UÇK-së varroset me këngë të Dervish Shaqës (VIDEO)
Artikulli tjetërFJALËT E FUNDIT TË SADAM HUSEINIT: Me dinjitet, pa i bërë syri tërr para litarit, shqiptoi këto mesazhe që jehuan për 15 vjet (VIDEO)