Ballina Bota Çfarë po ndodh në Austri? Kancelari i ri Alexander Schallenberg jep dorëheqjen

Çfarë po ndodh në Austri? Kancelari i ri Alexander Schallenberg jep dorëheqjen

Trazirat e forta politike po ndodhin në Austri me kancelarin e ri, Alexander Schallenberg që njoftoi se do të largohet, disa orë pasi ish-kancelari Sebastian Kurtz njoftoi tërheqjen e tij nga politika.

“Unë besoj me vendosmëri se si kreu i qeverisë ashtu edhe kreu i partisë austriake me më shumë vota duhet të përfaqësohen së shpejti përsëri nga i njëjti person. Prandaj, unë kam qëndrimin tim derisa të krijohet situata e re”, tha Alexander Schallenberg.

Kurtz dha dorëheqjen si kancelar në tetor pas një goditjeje ndaj korrupsionit, por mbeti lider i partisë dhe kreu i grupit të tij parlamentar.

Ai u zëvendësua në kancelarinë nga ish-ministri i Jashtëm dhe bashkëpunëtori i ngushtë Alexander Schallenberg. Në mes të nëntorit, parlamenti austriak hoqi imunitetin e tij parlamentar. Sebastian Kurtz i mohon akuzat.

Skandali shpërtheu në tetor, kur u bënë hetime në kancelarinë, ministrinë e financave dhe zyra të tjera qeveritare me dyshimin për përvetësim të fondeve publike midis 2016 dhe 2018. Qëllimi ishte financimi i publikimit të sondazheve dhe lavdërimeve për Sebastian.

Kurtz ishte kryeministri më i ri në botë kur mori detyrën në moshën 31-vjeçare. Koalicioni qeverisës i ekstremit të djathtë u shemb në vitin 2019 kur partneri i tij ishte në qendër të një skandali korrupsioni.

Artikulli paraprakMasat e reja në Gjermani: Izolim për të pavaksinuarit, nga shkurti vaksinimi i detyrueshëm
Artikulli tjetërRusi – Stuhia më e fortë që nga viti 2012 përfshinë Soçin (VIDEO)