Ballina Shëndeti Koronavirusi Evropa në prag të mutacionit të Omicron, si shfaqet zinxhiri i vaksinimeve...

Evropa në prag të mutacionit të Omicron, si shfaqet zinxhiri i vaksinimeve dhe masat kufizuese nga vendet evropiane

Një sërë masash po zhvillohen me shpejtësi orët e fundit në kontinentin europian, pasi pandemia e koronavirusit e ka prekur më shumë se çdo rajon tjetër të planetit. Pas ashpërsisë me të cilën edhe vendet e organizuara shëndetësore – si Gjermania – goditën valën e katërt të pandemisë, varianti në zhvillim Omicron vjen të testojë në maksimum qëndrueshmërinë shëndetësore të vendeve evropiane, sipas parashikimeve të ekspertëve.

Përballë situatës së re ogurzezë për territorin europian, shumica e shteteve të Kontinentit të Vjetër kanë dhënë alarmin e përgjithshëm, duke vijuar me masat e menjëhershme kufizuese dhe vaksinimin e detyrueshëm të popullsisë së tyre, si kundërpeshë ndaj vrullit të pandemisë. Gatishmëria e “luftës” për pandeminë diktohet nga vlerësimi i Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), sipas të cilit varianti Omicron ka të ngjarë të dominojë në Evropë “në muajt e ardhshëm”, duke shkaktuar në tokën evropiane më shumë se gjysma e rasteve me Covid-19.

“Bazuar në modelet matematikore të zhvilluara nga ECDC, ka indikacione se Omicron ka të ngjarë të shkaktojë më shumë se gjysmën e të gjitha infeksioneve SARS-CoV-2 në muajt e ardhshëm në Bashkimin Evropian dhe Zonën Ekonomike Evropiane prej 27 vendesh. BE dhe Islanda, Lihtenshtajni dhe Norvegjia”, tha ECDC në një deklaratë, duke shtuar se varianti i ri kishte mbërritur në të paktën 15 vende evropiane.

“Nën okupim”

Parashikimi i ECDC-së mbështetet nga rastet e konfirmuara të variantit të ri në Evropë, pasi tashmë është i pranishëm të paktën 15 pika në hartën evropiane, përfshirë Greqinë.

Deri më sot, rastet e Omicron janë zbuluar në vendet e mëposhtme: Austri (4), Belgjikë (3), Republika Çeke (1), Danimarkë (6), Francë (2 prej të cilave 1 në Réunion), Gjermani (10), Greqi (1), Islanda (1), Irlanda (1), Italia (9), Holanda (16), Norvegjia (4), Portugalia (14), Spanja (3) dhe Suedia (4), ndërsa shumica e tyre vijnë nga udhëtarët nga vendet afrikane.

Prania e Omicron në vendet e mësipërme europiane shkaktoi reflekse të menjëhershme në lidershipin e tyre, duke qenë se rreziku i variantit të ri është “shumë i lartë”, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Një sërë vendesh europiane kanë marrë tashmë masa të reja kufizuese, ndërsa në shumicën e vendeve ku u shfaq varianti Omicron, vaksinimi është bërë i detyrueshëm. Përveç kësaj, me përvojën e re të valëve të mëparshme pandemike, shumica e vendeve evropiane nxituan të ndërmarrin veprime të menjëhershme në përpjekje për të frenuar përhapjen e variacionit brenda komunitetit.

Vaksinimi është i nevojshëm

Duke i dhënë një betejë evropiane me kohën, “nevojitet një qasje në shumë nivele për të vonuar përhapjen e mëtejshme të Omicron në BE. “Është e nevojshme të vaksinohen ata që nuk janë vaksinuar ende ose nuk kanë përfunduar ende vaksinimin e tyre, si dhe sigurimi i dozave nxitëse për personat mbi 40 vjeç”, tha drejtori i ECDC, duke mobilizuar kryeqytetet evropiane.

Në përpjekje për të parashikuar zhvillimet, një plan për vaksinimin e detyrueshëm dhe kufizime të reja është hartuar tashmë nga vendet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, ku presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha se debati për vaksinimin e detyrueshëm “është një debat që unë mendoj se duhet bërë”.

Sipas planeve emergjente të hartuara në kryeqytetet evropiane, parashikohen si më poshtë:

Francë: Vaksinimi i detyrueshëm për ata mbi 65 vjeç nga 15 dhjetori.

Austri: Vaksinimi universal i detyrueshëm nga 1 shkurti dhe aplikimi i bllokimit. Nga vaksinimi përjashtohen gratë shtatzëna, të sëmurët rëndë dhe fëmijët nën 12 vjeç, ndërsa ata që nuk vijnë pas dy thirrjeve për vaksinim gjobiten me 3600 euro ose 4 javë burg.

Britani: Doza e tretë e detyrueshme për të gjithë shtetasit e rritur britanikë, duke filluar nga mosha më e madhe, deri në fund të janarit të ardhshëm.

Gjermani: Një bllokim i përgjithshëm për të pavaksinuarit në të gjithë vendin u vendos sot nga federata dhe shtetet, ndërsa kancelarja në largim, Angela Merkel, ka sugjeruar një vaksinim të detyrueshëm që në shkurt.

Siç u vendos sot, në Gjermani, aksesi në dyqanet me pakicë, katering dhe argëtuese (restorante, kinema, teatro, etj.) do të lejohet tashmë vetëm për ata që janë vaksinuar kundër Covid-19 ose janë shëruar nga sëmundja. Klubet e natës dhe diskotekat do të mbyllen kur shkalla e rasteve të reja për 100,000 banorë në shtatë ditë do të kalojë 350 dhe në këtë rast do të vendosen kufizime edhe në përqendrimin e të vaksinuarve dhe të sëmurëve: deri në 50 persona në ambiente të mbyllura dhe deri në 200 për të huajt.
Kancelari i ri Olaf Schultz, nga ana e tij, përsëriti thirrjen për vaksinim, duke kujtuar objektivin e 30 milionë vaksinave deri në Krishtlindje. “Ky është një qëllim ambicioz dhe një sfidë e madhe në nivel teknik dhe mund të funksionojë vetëm nëse të gjithë kontribuojnë”, tha ai, duke shtuar: “Nëse do të kishim një shkallë më të lartë të vaksinimit, nuk do të diskutonim për vaksinimin e detyrueshëm”.

Greqi: Vaksinimi i detyrueshëm për qytetarët mbi 60 vjeç nga 16 janari 2022.

Italia: Vaksinimi i detyrueshëm nga 15 dhjetori i stafit pedagogjik dhe atij administrativ që punon në shkolla, efektivëve të policisë dhe forcave ushtarake dhe personelit administrativ të spitaleve, ndërkohë që vaksinimet janë të detyrueshme tashmë për të gjithë personelin mjekësor.

Vaksinimi për fëmijët e moshës 5-11 vjeç fillon nga 16 dhjetori. Njëkohësisht, nga 6 dhjetori, kushdo që hyn në transportin publik pa test negativ për koronavirusin ose pa leje jeshile, do të gjobitet nga 600 deri në 1000 euro.

Kufizime të reja

Në të njëjtën kohë, Portugalia njofton sot masa të reja kufizuese nën hijen e variantit Omicron, ndërsa një kuadër më i rreptë pritet në ditët në vijim në Danimarkë dhe Suedi.

SHBA është në gatishmëri

Pas apelit dramatik të epidemiologut, Anthony Fauci, për qytetarët amerikanë që të vaksinohen menjëherë me të tri dozat, Shtëpia e Bardhë po përpunon kufizime të reja për udhëtimet nga jashtë, përballë variantit Omicron në zhvillim. Në veçanti, qeveria e Uashingtonit pritet të njoftojë se të gjithë udhëtarët jashtë shtetit – përfshirë udhëtarët amerikanë – do të jenë në gjendje të fluturojnë për në Shtetet e Bashkuara vetëm nëse kanë bërë vetëm një ditë para testin (dhe është negativ).

“Kërcënimi” global i variantit Omicron ka shqetësuar shumicën e shteteve për përfundimin e pandemisë, gjë që për Kombet e Bashkuara tani është e mundur vetëm përmes një plani “vaksinimi global”, sipas Sekretarit të Organizatës, Antonio Guterres.

Krahas marrjes së masave në nivel kombëtar dhe rajonal, një faktor kyç për t’i dhënë fund pandemisë është pjesëmarrja e qytetarëve në programin e vaksinimit, pasi rreziku, veçanërisht për kontinentin evropian, duket kërcënues, pasi tashmë ka kushtuar jetën e 1.5 milionë qytetarëve europianë. Mesazhet si në nivel europian ashtu edhe në atë kombëtar në orët e fundit janë mjaft inkurajuese, pasi është e dukshme reagimi i qytetarëve grekë për masën e vaksinimit të detyrueshëm në orët e fundit.

Artikulli paraprakRusi – Stuhia më e fortë që nga viti 2012 përfshinë Soçin (VIDEO)
Artikulli tjetërRusia: Anëtarësimi i Ukrainës në NATO është një “vijë e kuqe”