Ballina Bota “Infeksionet Omicron në Britani mund të arrijnë deri në 1 milion në...

“Infeksionet Omicron në Britani mund të arrijnë deri në 1 milion në ditë”, parashikimi i ri dramatik

Parashikimet e një pandemie në Britani janë shqetësuese pasi mutacioni i ri Omicron po përhapet me shpejtësi. Downing Street ka rritur arsenalin e saj me masa të reja si puna në distancë, zgjerimi i përdorimit të maskave dhe certifikimi i vaksinimit, vlerësimet e këshilltarëve kryesorë të qeverisë për shëndetin dhe infeksionet mund të rriten në 1 milion në ditë, deri në fund të dhjetorit.

Dr. Susan Hopkins i tha Dhomës së Përbashkët se mutacioni i ri po dyfishohej çdo dy ose tre ditë në Mbretërinë e Bashkuar, por se shkalla e rritjes së numrit të mutacioneve po rritej edhe më shumë kohët e fundit, duke vënë presion shtesë në sistemin shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar.

Zyrtarët shëndetësorë të Albionit të Vjetër thonë se 59,610 infeksione të reja janë raportuar në 24 orët e fundit, numri më i lartë që nga fillimi i janarit, pasi vendi përballet me atë që kryeministri Boris Johnson e përshkroi si një “tsunami” variantesh të reja. Numri i rasteve është i pesti më i lartë i regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar pas shpërthimit të pandemisë në mars 2020.

Të dhënat tregojnë gjithashtu se ka pasur 150 vdekje të pacientëve që kishin rezultuar pozitivë me koronavirus në 28 ditët e fundit.

Numri i pacientëve të shtruar në spitale gjatë periudhës 4-10 dhjetor është rritur me 10%, krahasuar me një javë më parë.

Stafi i Johnson ka përshpejtuar të ndërtojë një mur të fortë kundër mutacionit Omicron që tenton të dominojë dyqanin tjetër në Albionin e Vjetër. Me radhët, pas apelit dramatik të kryeministrit britanik, që vaksinat të krijojnë qoftë edhe pesë orë pritje jashtë qendrave të vaksinimit, stafi shëndetësor londinez ka ndërmarrë një tjetër hap që do të përshpejtojë procesin e dozimit.

Siç u vendos, ata që marrin një dozë Pfizer ose Moderna nuk do të duhet të presin 15 minuta në qendër pasi të jetë injektuar doza.

Lëvizja është bërë për të kryer më shumë vaksinime në ditë dhe ndërsa ekspertët vlerësojnë se ata që janë vaksinuar me formulimin e mRNA nuk rrezikojnë pas dozës.

Sipas analizës së të dhënave, në qendrat e vaksinimit ulet me 23% pritjet me një çerek.

Një atmosferë shqetësuese ka sjellë mutacioni i Omicron në Britani. Në ekuacionin multifaktorial të pandemisë, koeficienti i ri Omicron, i cili është shtuar, krijon kushte të ndryshme. Tani, siç rezulton, vaksinimi i dyfishtë nuk mjafton për mburojën, ndaj është e domosdoshme të merret një dozë e tretë.

Për këtë arsye britanikët po nxitojnë drejt qendrave të vaksinimit për dozën përforcuese.

Një alarm u ra pak orë më parë kur kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, njoftoi vdekjen e të paktën një prej drejtuesve të Omicron.

Siç theksoi edhe ai, për shkak të variantit të ri është rritur numri i shtrimeve, ndërsa theksoi se “më e mira që duhet të bëjnë qytetarët është kësti i tretë”.

Artikulli paraprakMakina përplaset me murin, një i plagosur në Krujë
Artikulli tjetër“Më tërhoqën zvarrë”/ Dalin pamjet e dhunimit të gazetares, Demushi i shkon deri në fund denoncimit të qytetares (VIDEO)