Ballina Bota Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se qeveria e tij do të lehtësojë...

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se qeveria e tij do të lehtësojë kushtet për punëtorët e huaj

“Ne jemi një vend imigracioni, por duhet të punojmë për t’u bërë një vend më i mirë për integrim,” tha ai në fjalimin e tij të parë madhor në parlament që nga marrja e detyrës javën e kaluar.

Qeveria e re, e përbërë nga socialdemokratët, të gjelbërt dhe liberalët, planifikon të lehtësojë marrjen e shtetësisë gjermane, si dhe të shtetësisë së shumëfishtë. Scholz gjithashtu premtoi të luftojë ekstremizmin, dezinformimin dhe teoritë absurde.

“Ka një mohim të realitetit në Gjermani sot, ka teori konspirative absurde, dezinformata të qëllimshme dhe ekstremizëm të dhunshëm”, tha Scholz, duke premtuar një përgjigje duke përdorur të gjitha mjetet në dispozicion të një shteti demokratik.

“Të jemi të qartë. “Pakica ekstremiste në vendin tonë është distancuar nga shoqëria jonë, demokracia jonë, komuniteti ynë dhe vendi ynë, jo vetëm shkencës dhe arsyes”, tha Scholz, i cili zëvendësoi Angela Merkelin si kancelare.

Artikulli paraprakParalajmëron Artan Hoxha: Historia sapo ka nisur, arrestimi i Kokës pason 2 të tjera
Artikulli tjetërDRAMË NË TETOVË: Kallëzime penale për 14 persona dhe një firmë, ja çka kanë bërë ata!