Ballina Aktualitet Rajoni Kiril Petkov zgjidhet kryeministri i Bullgarisë

Kiril Petkov zgjidhet kryeministri i Bullgarisë

Kiril Petkov është kryeministri i ri i Bullgarisë. Ai mori mbështetjen e 134 deputetëve të “Ne vazhdojmë të ndryshojmë”, BSP, “Ka një popull të tillë” dhe “Bullgaria Demokratike”. Asambleja Kombëtare ka mbajtur sot një seancë të jashtëzakonshme për të miratuar qeverinë e re të vendit.

“Sot është një ditë e rëndësishme për të vazhduar ndryshimin. Ndryshimi i mendimit dhe ndryshimi i menaxhimit. Detyra jonë e parë është të kuptojmë se nëse duam një të ardhme më të mirë për Bullgarinë, duhet të punojmë së bashku. Së bashku me katër partnerët e koalicionit, ne bëri një marrëveshje koalicioni prej 120 faqesh, 18 kapituj për politikat që do të nevojiten për ndryshim”, tha Petkov në një fjalim nga foltorja parlamentare para votimit për emërimin e tij.

“Ai premtoi gjithashtu se do të jetë kryeministër i të gjithë bullgarëve. “Nuk do të ketë dallime, sepse në çdo komunë ka bullgarë që shpresojnë për një mënyrë më të mirë jetese. Unë do të jem i pari mes të barabartëve. Vetëm si ekip do të mund t’i arrijmë të gjitha këto synime,” tha Petkov.

Kryeministri vuri në dukje edhe rolin e opozitës. “Unë ju thërras – ndiqni çdo hap tonë! Kujdes për çdo gabim tonë! Ajo që ne menaxhojmë nuk janë paratë tona – por të qytetarëve bullgarë. Unë llogaris te ju që të jeni konstruktiv dhe kritik ndaj veprimeve tona,” apeloi ai.

VIDEO:

Artikulli paraprakZVICËR – 100 persona rrihen keq me njëri-tjetrin, mes tyre dhe shqiptarë: Sherri nisi për një vajzë
Artikulli tjetërDy mjekë në garë për Spitalin e Tetovës! Amir Elezi dhe Nexhbedin Karemani synojnë pozitën e drejtorit?